Sąd przyznał rację UODO w sporze ws. numerów ksiąg wieczystych w geoportalu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił wstrzymania wykonania postanowienia Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych ograniczającego przetwarzanie danych osobowych w zakresie numerów ksiąg wieczystych w serwisie internetowym GEOPORTAL2.

Aktualizacja: 07.07.2020 18:15 Publikacja: 07.07.2020 16:39

Sąd przyznał rację UODO w sporze ws. numerów ksiąg wieczystych w geoportalu

Foto: Dziennik Wschodni/Fotorzepa, Kuba Krzysiak

Chodzi o to, że w wielu powiatach, wyszukując działkę w Geoportalu (geoportal.gov.pl), można zobaczyć numer księgi wieczystej.

Czytaj także:

UODO nie chce, by dzięki Geoportalowi istniał dostęp do ksiąg wieczystych

– Znając numer księgi wieczystej konkretnej nieruchomości, jesteśmy w stanie pozyskać bardzo wiele danych osobowych, które są w niej zawarte. Tymczasem numery ksiąg wieczystych są ujawniane w Geoportalu przez głównego geodetę kraju. Tak się dzieje, mimo iż był on wielokrotnie informowany o tym, że numer księgi jest w ocenie prezesa UODO daną osobową – wyjaśniał w kwietniu na łamach "Rzeczpospolitej" Adam Sanocki z UODO.

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych wydał postanowienie zobowiązujące Głównego Geodetę Kraju do zaprzestania publikowania numerów ksiąg wieczystych na portalu internetowym GEOPORTAL2 do czasu wydania decyzji administracyjnej kończącej postępowanie w tej sprawie wciąż podlega wykonaniu.

Główny Geodeta Kraju zaskarżył postanowienie Prezesa UODO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ale ten odmówił wstrzymania jego wykonania.

Jak czytamy w komunikacie UODO, Wojewódzki Sąd Administracyjny w swoim postanowieniu z 16 czerwca 2020 r. (sygn. akt II SA/Wa 979/20) wyjaśnił, że wstrzymanie przez sąd wykonania decyzji organu w trybie art. 61 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi może mieć zastosowanie, gdy zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia skarżącemu znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. A pojęcia znacznej szkody należy rozumieć jako szkodę, która nie będzie mogła być wynagrodzona przez późniejszy zwrot spełnionego świadczenia lub jego wyegzekwowanie ani też nie będzie możliwe przywrócenie rzeczy do stanu pierwotnego. WSA uznał, że postanowienie Prezesa UODO trudno jednak uznać za takie, które mogłyby wyrządzić szkodę, której nie dałoby się naprawić albo jej skutki byłyby trudne do odwrócenia w przypadku późniejszego uchylenia takiego postanowienia.

WSA przypomniał również, że zobowiązanie do ograniczenia przetwarzania danych osobowych, o którym mowa w art. 70 ustawy o ochronie danych osobowych jest uprawnieniem organu nadzoru o szczególnym, zabezpieczającym charakterze, wywołującym skutki w ograniczonym czasowo zakresie. Służy do doraźnej i natychmiastowej interwencji w sytuacji, gdy organ nadzoru ma uzasadnione podejrzenia realnego zagrożenia wystąpienia poważnych i trudnych do usunięcia skutków w następstwie dalszego przetwarzania danych osobowych z naruszeniem przepisów.

Chodzi o to, że w wielu powiatach, wyszukując działkę w Geoportalu (geoportal.gov.pl), można zobaczyć numer księgi wieczystej.

Czytaj także:

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara