Zakaz profilowania także przez firmy prywatne. Stanowisko rzecznika TSUE

Rzecznik generalny TSUE twierdzi, że ocenianie zdolności kredytowej oparte na algorytmach narusza RODO.

Publikacja: 21.03.2023 10:14

Zakaz profilowania także przez firmy prywatne. Stanowisko rzecznika TSUE

Foto: Adobe Stock

Pewna niemiecka firma informowała banki o wiarygodności kredytowej osób trzecich. Jedna ze skarżących obywatelek domagała się od niej usunięcia jej danych z rejestru oraz dostępu do nich. Firma odmówiła, przekazując jedynie wynik oceny kredytowej, a informacje o tym, jak go wyliczono i na podstawie jakich danych, zastrzegła jako tajemnicę handlową.

Sprawę rozpatrywał najpierw organ ochrony danych w Hesji, a następnie tamtejszy sąd administracyjny, który zwrócił się do TSUE, aby ocenił tę sytuację w świetle przepisów RODO.

Czytaj więcej

Reklama w internecie: reguły dla wszystkich

Rzecznik generalny Priit Pikamäe w opinii wydanej w sprawie wskazał, że akt ten stanowi, iż nikt nie może być poddawany decyzji opartej wyłącznie na zautomatyzowanych procesach, w tym profilowaniu. Dotyczy to jednak tylko decyzji, które wywołują skutki prawne lub w znacznym stopniu wpływają na sytuację tej osoby. Ponadto trzeba zapewnić jej informacje, na czym oparta była ta decyzja, tak aby można było się od niej odwołać.

Rzecznik uznał, że automatyzowane obliczenie zdolności kredytowej jest objęte tym zakazem. Wpływa ono bowiem znacząco na możliwość uzyskania kredytu.

Heski sąd administracyjny zadał też pytanie w dwóch sprawach innych obywateli przeciw tej samej firmie. Tym razem chodziło o usunięcie danych o zadłużeniu. Skarżący znaleźli się w niemieckim rejestrze dłużników jedynie na pół roku, po czym dane ich zostały usunięte (w wyniku umorzenia długu). Firma jednak zachowała informację o zadłużeniu w  swojej bazie danych przez trzy lata.

Zdaniem rzecznika generalnego podmioty prywatne nie mogą przechowywać danych o zadłużeniu, jeśli zostały one usunięte z oficjalnych rejestrów. Osoba, której dotyczą, ma zaś prawo żądać ich usunięcia bez zbędnej zwłoki.

Opinie rzecznika nie są wiążące dla Trybunału, ale zwykle orzeka on zgodnie z nimi.

Sprawy nr: C-634/21, C-26/22 i C-64/22

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Sądy i trybunały
Prof. Andrzej Zoll: premier zachowuje się w sposób niedopuszczalny
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Sądy i trybunały
TK ma wesprzeć PiS w odblokowaniu Trybunału