Reklama
Rozwiń

Inwestorzy oczekują głębokiej recesji w Niemczech

Analitycy finansowi i inwestorzy oceniają perspektywy niemieckiej gospodarki najgorzej od globalnego kryzysu.

Publikacja: 13.09.2022 14:07

Inwestorzy oczekują głębokiej recesji w Niemczech

Foto: Bloomberg

Wskaźnik ZEW, wyrażający oczekiwania analityków i inwestorów instytucjonalnych co do tempa rozwoju gospodarki Niemiec, spadł we wrześniu do -61,9 pkt z -55,3 pkt w sierpniu. To oznacza, że znalazł się na poziomie najniższym od października 2008 r., czyli apogeum paniki na rynkach finansowych po upadku banku Lehman Brothers. Ekonomiści przeciętnie spodziewali się zniżki tego wskaźnika do -60 pkt.

Wskaźnik ZEW jest obliczany jako różnica między odsetkiem respondentów oczekujących poprawy koniunktury a odsetkiem oczekujących pogorszenia koniunktury. Obecna dominacja pesymistów odzwierciedla obawy, że największej gospodarce strefy euro jesienią i zimą będzie brakowało gazu i energii elektrycznej. - Większy od oczekiwań spadek ZEW to kolejny dowód na to, że aktywność w gospodarce Niemiec już maleje - oceniła Franziska Palmas, ekonomista z firmy analitycznej Capital Economics. Jak zauważyła, uzupełniający wskaźnik ZEW, który wyraża bieżącą ocenę koniunktury nad Renem i jest bardziej skorelowany z PKB niż główny indeks tego instytutu, także wyraźnie we wrześniu spadł, choć jest wciąż wyżej niż w 2020 r., gdy gospodarkę Niemiec paraliżowały antyepidemiczne restrykcje i zaburzenia w handlu międzynarodowym.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Dane gospodarcze
Jerome Powell wyjaśnia, dlaczego Fed nie chce obniżyć stóp procentowych
Dane gospodarcze
Amerykanie zaczęli mniej wydawać i więcej oszczędzać
Dane gospodarcze
Alarmujące pogorszenie nastrojów w polskim przemyśle. Fatalne dane o PMI