W kwietniu br. niższe były natomiast ceny artykułów w grupie „mleko, sery, jaja" (przeciętnie o 0,5 proc., w tym mleka – o 0,8 proc., jaj – o 0,7 proc, jogurtów, śmietany, napojów i deserów mlecznych – o 0,4 proc., a serów i twarogów – o 0,3 proc.). Mniej niż w marcu br. konsumenci płacili również za mięso (przeciętnie o 0,1 proc., w tym mięso drobiowe – o 0,8 proc., wołowe – o 0,1 proc., przy utrzymujących się na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu cenach wędlin oraz wzroście cen mięsa wieprzowego – o 0,6 proc. i cielęcego – o 0,2 proc.) oraz makarony i produkty makaronowe (o 0,1 proc.). W kwietniu br. ceny napojów bezalkoholowych utrzymały się przeciętnie na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Więcej niż w marcu br. płacono za kakao i czekoladę w proszku (o 0,9 proc.) oraz soki owocowe i warzywne (o 0,6 proc.). Ceny herbaty pozostały na poziomie obserwowanym przed miesiącem. Obniżyły się natomiast ceny kawy oraz wód mineralnych lub źródlanych (po 0,1 proc.). Za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,4 proc., a za napoje alkoholowe o 0,1 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu.
Wprowadzanie na rynek nowej kolekcji wiosenno-letniej spowodowało, iż w kwietniu br. ceny obuwia i odzieży ukształtowały się na poziomie odpowiednio o 4,0 proc. i 2,1 proc. wyższym niż w marcu br.
Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem obniżyły się w kwietniu br. o 0,1 proc. Potaniało użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii (o 0,3proc.). Zanotowano wzrost opłat za zaopatrywanie w wodę oraz usługi kanalizacyjne (po 0,2 proc.), a także wywóz śmieci (o 0,1 proc.). Nieznacznie podniesiono opłaty za najem mieszkania (o 0,1 proc.). Ceny nośników energii były niższe niż w marcu br. o 0,6 proc.. Wprowadzenie nowych taryf za paliwa gazowe wpłynęło na spadek cen gazu (o 2,6 proc.). Mniej niż przed miesiącem płacono także za opał (o 0,5 proc.). Wzrosły natomiast ceny energii cieplnej (o 0,1 proc.). W kwietniu br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego podrożały o 0,4 proc.. Więcej należało zapłacić za meble, artykuły dekoracyjne, sprzęt oświetleniowy (o 0,7 proc.), środki czyszczące i konserwujące (o 0,5 proc.), urządzenia gospodarstwa domowego (o 0,3 proc.) oraz usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (o 0,2 proc.). Tańsze niż w marcu br. były natomiast artykuły włókiennicze (o 0,1 proc.).
W kwietniu br. wzrosły opłaty związane ze zdrowiem (o 0,2 proc.). Podrożały urządzenia i sprzęt terapeutyczny (o 0,4 proc.). Więcej należało zapłacić za usługi lekarskie (o 0,3 proc.), stomatologiczne (o 0,2 proc.), wyroby farmaceutyczne oraz usługi szpitalne i sanatoryjne (po 0,1 proc.).
Ceny w zakresie transportu były wyższe niż w marcu br. o 1,5 proc., głównie w wyniku podwyżek cen paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 2,3 proc., w tym benzyny – o 3,8 proc., oleju napędowego – o 0,7 proc., przy spadku cen gazu ciekłego – o 2,6 proc.). W kwietniu br. odnotowano również wzrost opłat za usługi transportowe (o 1,2 proc.) i cen samochodów osobowych (o 0,8 proc.).
Opłaty związane z łącznością obniżono w kwietniu br. o 0,6 proc. Sprzęt telekomunikacyjny potaniał o 0,9 proc., a usługi telekomunikacyjne o 0,6 proc.