Reklama

Bezrobocie na Wyspach wzrasta, gospodarka zwalnia

Bezrobocie w Wielkiej Brytanii zwiększyło się w lipcu najbardziej od 16 lat. Gospodarka zwalnia, firmy planują cięcia etatów

Publikacja: 13.08.2008 13:55

Liczba osób zgłaszających się do urzędu pracy po zasiłek zwiększyła się w lipcu o 20 tys. wobec czerwca i wyniosła 865 tys. To największy miesięczny wzrost od grudnia 1992 r. jak wynika z danych Urzędu Statystycznego.

Analitycy przewidywali wzrost osób zgłaszających się po zasiłki o 17 tys.

Lipiec był szóstym z rzędu miesiącem wzrostu liczby osób ubiegających się o zapomogę i największym miesięcznym skokiem tej kategorii bezrobotnych od grudnia 1992 r.

W ujęciu miesięcznym wzrost osób pozostających bez pracy wzrósł w lipcu o 2,7 wobec 2,6 w czerwcu.

Liczba osób bez pracy wzrosła w ciągu trzech miesięcy liczonych do lipca o 60 tys. do 1,67 mln. Stopa bezrobocia wynosi 5,4 proc.

Reklama
Reklama

Wynagrodzenia w drugim kwartale tego roku rosły najwolniej od pięciu lat.

Wyższe bezrobocie oznacza, że konsumenci zaczną ograniczać swoje wydatki, a to pogorszy i tak złą sytuację na rynku nieruchomości.

- Słabość rynku pracy wpłynie na osłabienie wydatków konsumentów i wzrost gospodarczy – mówi Jeavon Lolay, ekonomista z Lloyds TSB Bank Plc w Londynie. – Sądzimy, że stopy w przyszłym roku pozostaną bez zmian, ponieważ priorytetem dla banku centralnego jest inflacja – dodaje.

126 tys. osób objęła redukcja etatów w ciągu ostatnich trzech miesięcy a kolejne firmy zapowiadają zwolnienia pracowników. Royal Bank of Scotland zamierza ograniczyć zatrudnienie o 7 tys. do 2010 roku. Deweloper Redrow ogłosił plan zwolnienia 4 tys. pracowników ze względu na kryzys na rynku nieruchomości.

Średnio zarobki spadły o 0,4 proc. do 3,4 proc. w ostatnich trzech miesiącach liczonych do czerwca. Liczba wakatów spadła o 47 tys. do 635 tys. w ciągu ostatnich trzech miesiącach liczonych do lipca.

Bank Anglii obniżył dziś swoje prognozy wzrostu gospodarczego. PKB Wielkiej Brytanii wzrośnie 0,1 proc. rok do roku w pierwszym kwartale 2009 r., w porównaniu do 1 proc. prognozowanego wcześniej. Według ekonomistów banku centralnego inflacja może wzrosnąć powyżej 5 proc.

Dane gospodarcze
Stabilna, najniższa od lat inflacja bazowa w Polsce
Dane gospodarcze
Gołębi prezes NBP. Glapiński: jest przestrzeń do obniżek stóp procentowych
Dane gospodarcze
GUS pokazał nowe dane o inflacji w Polsce
Dane gospodarcze
Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych
Dane gospodarcze
Przed posiedzeniem RPP. Obniżka stóp procentowych byłaby niespodzianką
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama