Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji (EFG) działa od stycznia 2007 r. Ustanowiono go, aby pomóc tym, którzy straciły pracę w związku ze skutkami globalizacji. W zeszłym roku ze środków EFG skorzystało 23 688 pracowników zwolnionych w wyniku kryzysu gospodarczego i zmian strukturalnych w światowym handlu. W 2009 r. ich liczba była o połowę niższa. Wypłacone z EFG 83,5 mln euro na rzecz dziewięciu państw członkowskich ma pomóc organom krajowym wesprzeć bezrobotnych w poszukiwaniu nowego zatrudnienia. - Ze środków EFG pokryto koszty szkoleń i pomocy w znalezieniu zatrudnienia dla tysięcy pracowników europejskich. Fundusz nadal będzie odgrywał główną rolę w zwalczaniu bezrobocia lub zapobieganiu mu – wskazuje László Andor, komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego.

83 554 141 euro z EFG trafiło do pracowników zwolnionych w dziewięciu państwach UE. Są to Dania, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowenia. Przeznaczono ją na współfinansowanie aktywnych instrumentów polityki rynku pracy m.in. takich jak: indywidualna pomoc w poszukiwaniu pracy, szkolenia zawodowe i publiczne programy zatrudnienia. Pierwsze trzy wnioski o środki z EFG złożyła w ubiegłym roku Polska. Chodziło o pomoc dla pracowników z dwóch przedsiębiorstw sektora motoryzacyjnego (SEWS Polska i Leoni Autokabel Polska), zakładów H. Cegielski Poznań oraz zwolnionych w trzech firmach na Podkarpaciu (Huta Stalowa Wola, HSW – Zakład Zespołów Napędowych i Zakłady Metalowe DEZAMET). Łącznie Polska zawnioskowała o 1,44 mln euro.

Jak wskazuje Komisja Europejska w 2010 r. odnotowano trzykrotny wzrost środków wypłaconych ze EFG. Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej podjęły w 2010 r. 31 decyzji o uruchomieniu pomocy z EFG. Trzynaście z nich dotyczyło wniosków złożonych w 2010 r. 18 dotyczyło wniosków złożonych w 2009 r. Wzrost ten odzwierciedla nagły wpływ światowego kryzysu finansowego i gospodarczego, który doprowadził do wyraźnego zwiększenia liczby wniosków w 2009 r. W porównaniu z 2009 r. rok później zatwierdzono trzy razy więcej wniosków oraz odnotowano 60 proc. wzrost we współfinansowaniu wypłaconemu państwom członkowskim.

Od rozpoczęcia działalności EFG wpłynęło 78 wniosków o wsparcie na łączną sumę ok. 355 mln euro, przeznaczonych na pomoc dla prawie 76 000 pracowników. Wnioski składa coraz więcej państw członkowskich. W 2010 r. poza Polską złożyły je po raz pierwszy także Czechy i Słowenia. W swej propozycji dotyczącej wieloletniego budżetu Unii na lata 2014-2020 Komisja Europejska zaproponowała, aby środki z EFG mogły nadal wspomagać zwalnianych także po 2013 r.