W środę Federalna Służba Statystyczna Rosji (Rosstat) ogłosiła, że w kwietniu produkcja przemysłowa zwiększyła się o 4,9 proc. w ujęciu rocznym. Tak dobrego wyniku dawno już w rosyjskim przemyśle nie odnotowano. 

Dziś (czwartek) Rosstat anulował poprzednią daną tłumacząc to wykrytym błędem. W rzeczywistości produkcja przemysłowa miała wzrosnąć o 4,6 proc. Statystycy tłumaczyli to błędnymi danymi jednej z firm wydobywczych z okręgu Jamalsko-Nienieckiego.

Czytaj także:  Rosjanin szmuglował instrukcje do F-16. Tłumaczenie zwala z nóg 

Dane te wywindowały wzrost wydobycia gazu ziemnego w całej Rosji o 16 proc. w kwietniu, a ropy o 7,4 proc. W rzeczywistości, jak podał dziś Rosstat, było to o wiele mniej - odpowiednio 2,6 proc. dla gazu i 2,5 proc. dla ropy. Eksperci zwracają uwagę, że musi chodzić o poważny koncern, biorąc uwagę, jaki wpływ na całościowe dane miała ta pomyłka.

Minister gospodarki Maksym Oreszkin nazwał „niedopuszczalnym” błąd statystyków.

- Statystyka przyciąga coraz więcej uwagi tak ze strony społeczeństwa, jak i ekspertów. Dlatego jakość danych jest tutaj kluczowa, co podkreślałem niedawno na kolegium Rosstatu - mówił minister.

Paweł Małkow szef Rosstatu (od grudnia 2018 r.) zapowiedział wewnętrze dochodzenie i ukaranie winnych błędu, jeżeli wina leży po stronie statystyków.

- Albo rozumiemy, że jest to błąd poza naszą odpowiedzialnością, ale i tak wtedy musimy tak zmienić procedury, by takie błędne dane były wyłapywane przez urząd. Albo ustalimy, że błąd zrobili nasi pracownicy, wtedy poniosą tego konsekwencję. Będą sankcje i kary - przytacza Małkowa agencja Prime.

Wyniki wewnętrznego dochodzenia mają być znane w ciągu tygodnia.