- Niemiecka gospodarka jest zagrożona recesją. Podobnie jak wycieki ropy, słabość przemysłu stopniowo rozprzestrzenia się na inne części gospodarki, jak logistyka w sektorze usług - mówi Timo Wollmershaeuser, szef działu prognoz w ifo.

Już w drugim kwartale 2019 r. niemiecka gospodarka skurczyła się o 0,1 proc. w porównaniu z pierwszym. ifo przewiduje, że w trzecim kwartale nastąpi kolejny spadek, także o 0,1 proc. Dwa kwartały spadku PKB oficjalnie oznaczają recesję.

Czytaj także: Recesja w Niemczech przesądzona. W przemyśle jest coraz gorzej 

Od wiosny spada zatrudnienie w niemieckim przemyśle, zatrzymał się silny do niedawna wzrost zatrudnienia w sektorze usług i branży budowlanej. Czwarty miesiąc z rzędu rośnie poziom bezrobocia: W 2020 r. Instytut ifo spodziewa się wzrostu jego poziomu do 2,313 mln, w porównaniu z 2,275 mln w roku 2019.

Oznaki pogrożenia się kondycji niemieckiej gospodarki widoczne są już od dłuższego czasu. W styczniu nastąpiło pogorszenie nastrojów wśród niemieckich producentów, a oczekiwania eksportowe ifo w przemyśle spadły w pierwszym miesiącu obecnego roku do 5,9 punktów bilansowych z 8,7 punktów bilansowych w grudniu. Z początkiem roku zniknęły zwłaszcza szanse poprawy w niemieckiej branży motoryzacyjnej, która jeszcze w grudniu ubiegłego roku liczyła na ożywienie rynku i wzrost sprzedaży aut. Pogorszyły się także perspektywy branży chemicznej, a także przemysłu elektrycznego i budowy maszyn. 

Negatywnie na gospodarczą koniunkturę w Niemczech wpływają międzynarodowe zawirowania, jak trwający konflikt handlowy między USA a Chinami i coraz bardziej realna groźba bezumownego brexitu. - Ten kryzys został wywołany przez szereg światowych wydarzeń politycznych, które podważają globalny porządek gospodarczy, tworzony przez dziesięciolecia - powiedział Wollmershaeuser.

Tymczasem problemy niemieckiej gospodarki będą mocno odbijać się w Polsce. Największe problemy odczuje szczególnie mocno związana z niemieckimi fabrykami polska branża motoryzacyjna. Niemcy są dla niej najważniejszym rynkiem eksportowym z 36-procentowym udziałem (w całym 2018 r.) w eksporcie części i komponentów do produkcji oraz 30-procentowym w eksporcie samochodów.

W pierwszym półroczu 2019 r. produkcja samochodów osobowych w Niemczech wyniosła 2,49 mln sztuk i zmalała w porównaniu z tym samym okresem ub. roku o 12 proc. Z kolei niemiecki eksport (1,86 mln aut) skurczył się na przestrzeni pierwszych sześciu miesięcy o 15 proc. Tak słabe wyniki oznaczają dla polskich poddostawców perspektywę spadku zamówień.