Nowe sposoby na naukę języka polskiego dla uchodźców

Lekarze, dentyści, pielęgniarki i położne z Ukrainy będą mogli liczyć na specjalne szkolenia językowe. Pośredniaki zorganizują naukę grupową dla pozostałych uciekinierów.

Publikacja: 29.05.2022 20:42

Nowe sposoby na naukę języka polskiego dla uchodźców

Foto: Adobe Stock

Sejm rozpoczął prace nad nowelizacją specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która przewiduje umożliwienie szkoleń z języka polskiego dla obywateli Ukrainy wykonujących zawody medyczne. Skorzystają z nich osoby, które posiadają zgodę na wykonywanie na terytorium Polski zawodu lekarza, dentysty, pielęgniarki lub położnej. Projekt zakłada, że szkolenia będą finansowane z Funduszu Pracy.

Przekazywanie środków będzie następowało na wniosek okręgowej izby lekarskiej albo okręgowej izby pielęgniarek i położnych, skierowany do ministra właściwego do spraw pracy.

Wysokość dofinansowania kosztu szkolenia nie będzie mogła przekraczać kwoty 3000 zł dla jednej osoby za jedno szkolenie.

Projekt głosi, że medycy z Ukrainy będą mogli wziąć udział w maksymalnie trzech szkoleniach finansowanych ze środków publicznych.

Czytaj więcej

Kursy języka polskiego i opieka nad maluchami. Rząd o pomocy dla Ukraińców

W noweli przewiduje się także uproszczenie organizacji szkoleń językowych, jakie mogą finansować urzędy pracy dla bezrobotnych i poszukujących nowej pracy uciekinierów z Ukrainy.

Z przepisów zniknąć ma wymóg, aby takie szkolenie trwało co najmniej 25 godzin, co utrudnia obecnie organizację takich szkoleń dla osób, które chcą łączyć naukę z wykonywaniem pracy.

Nowela upraszcza także zasady wyboru instytucji szkoleniowej, która przeprowadzi zajęcia z języka polskiego z cudzoziemcami. Po zmianach wystarczy, że taki podmiot spełni trzy kryteria z pięciu określonych w nowych przepisach, takich jak: jakość oferowanego programu szkolenia, certyfikaty jakości usług posiadane przez instytucję szkoleniową, dostosowanie kwalifikacji i doświadczenia kadry dydaktycznej do zakresu szkolenia, dostosowanie wyposażenia i pomieszczeń do potrzeb szkolenia czy kosztów tego szkolenia.

Nowela przewiduje limit środków przeznaczonych na szkolenie jednej osoby, który wyniesie 2 tys. zł. Zakłada też, że cudzoziemiec, który przerwie szkolenie z własnej winy, będzie musiał zwrócić część kosztów szkolenia w wysokości proporcjonalnej do długości nauki, jaka pozostała do jej zakończenia.

Etap legislacyjny: po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prawo karne
Wincenty Witos uniewinniony. Wyrok SN ws. procesu brzeskiego
Prawo karne
SN: koniec sprawy Żulczyka, który nazwał Andrzeja Dudę "debilem". Kary nie będzie
Ustrój i kompetencje
Na wieki wieków złoże, czyli groźna dla samorządów zmiana prawa górniczego
Sądy i trybunały
Nie nikną wątpliwości wobec uchwały SN o jednoosobowych sądach
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Prawo karne
Dziennikarze TVP prawomocnie skazani za zniesławienie Elżbiety Podleśnej
ZUS
Chcesz zwrot składki zdrowotnej? Musisz zgłosić aktualny rachunek bankowy