Obowiązek wprowadzono dzień po tym, jak w Karaczi, największym mieście Pakistanu, odnotowano odsetek pozytywnych testów na COVID-19 na poziomie 21 proc., w porównaniu ze średnią 2,8 proc. dla całego kraju.

"W trybie natychmiastowym wprowadzany jest obowiązek noszenia masek na trasach krajowych" - głosi komunikat PCAA opublikowany w niedzielę.

W Pakistanie w ostatnich miesiącach liczba zakażeń koronawirusem drastycznie spadła, a władze w Islamabadzie wycofały się z niemal wszystkich obowiązujących w kraju obostrzeń.

Czytaj więcej

Lufthansa odwołuje tysiące letnich rejsów. Głęboki kryzys w lotnictwie

Jednak w ciągu ostatniej doby odsetek pozytywnych testów na COVID-19 wzrósł do 2,85 proc. (jeszcze miesiąc temu wynosił 0,54 proc.) - w kraju w ciągu doby wykryto 382 zakażenia, zmarły dwie osoby chore na COVID-19.

31 marca w Pakistanie rozwiązano sztab antykryzysowy powołany w związku z epidemią COVID-19. Powodem był spadek liczby zakażeń do najniższego poziomu od momentu wybuchu epidemii w Pakistanie w 2020 roku.

382

Tyle zakażeń wykryto w Pakistanie w ciągu ostatniej doby

Według Narodowego Instytutu Zdrowia odsetek dopuszczonych do szczepień obywateli Pakistanu, którzy są uważani za w pełni zaszczepionych, wynosi obecnie 85 proc.