USA: Pierwszy od 2015 roku zgon dziecka zakażonego odrą

W Teksasie zmarło dziecko w wieku szkolnym zakażone odrą. Dziecko nie było przeciwko niej szczepione. To pierwszy zgon z powodu odry w USA od 2015 roku.

Publikacja: 27.02.2025 10:36

Dziecko, u którego widać objawy odry

Dziecko, u którego widać objawy odry

Foto: Adobe Stock

arb

Odra to bardzo zakaźna choroba, przed którą jednak skutecznie chronią ogólnodostępne szczepionki. Wyszczepienie populacji przeciw odrze na poziomie 95 proc. zapewnia tzw. odporność populacyjną - liczba zaszczepionych jest wówczas tak duża, że chronieni są również niezaszczepieni, ponieważ wirus nie ma możliwości rozprzestrzeniania się w populacji. W przypadku populacji niezaszczepionej jedna zakażona osoba zakaża nawet 18 kolejnych osób. Śmiertelność odry u osób niezaszczepionych może osiągać poziom nawet kilkunastu procent.

Teksas: „jest odra w społeczeństwie” i „są poważne konsekwencje”

W Teksasie pojawiło się właśnie największe ognisko odry od blisko 30 lat. Od stycznia w dziewięciu hrabstwach Teksasu wykryto 124 przypadki zakażenia wirusem odry.

Wieku dziecka, które zmarło z powodu odry, nie podano. Wiadomo, że zmarło w szpitalu dziecięcym w Lubbock, choć nie pochodziło z tego hrabstwa.

Czytaj więcej

Groźna choroba na granicy z Polską. Zagraża polskiemu eksportowi mięsa i mleka

- To poważna sprawa – mówi dr Amy Thompson, pediatra ze szpitala, w którym zmarło dziecko. - Mamy odrę w swoim społeczeństwie i widzimy jej poważne konsekwencje – dodaje.

Tymczasem sekretarz zdrowia USA Robert F. Kennedy Jr., znany krytyk obowiązkowych szczepień, zapewnia że ognisko zakażeń odrą w Teksasie „nie jest wyjątkowe”. Kennedy twierdził też, że większość hospitalizowanych z powodu odry trafiło do szpitali nie z powodu ciężkiego przebiegu choroby, lecz by poddać je kwarantannie. - Nie hospitalizujemy pacjentów w przypadku kwarantanny – mówi dr Lara Johnson ze szpitala w Lubbock.

W 2000 roku, dzięki szczepieniom, USA zostały uznane za kraj wolny od odry

Odra szerzy się głównie wśród niezaszczepionych

Wirus szerzy się w Teksasie głównie na terenach wiejskich i w mniejszych ośrodkach miejskich. Najwięcej zakażeń wykrywanych jest w „niedoszczepionej społeczności menonitów” - informują lokalne władze. Menonici to protestanckie wyznanie chrześcijańskie należące do nurtu anabaptyzmu. 

Najwięcej zakażeń wykryto w hrabstwie Gaines, które ma wysokie wskaźniki niezaszczepionych dzieci w wieku szkolnym. W hrabstwie tym w 2024 roku ze szczepienia zrezygnowali rodzice 14 proc. dzieci, które powinny zostać zaszczepione przeciw odrze.

U niektórych zakażonych odrą rozwija się bakteryjne zapalenie płuc i wymagają tlenoterapii – informują lekarze.

Szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce, chorobom wirusowym wieku dziecięcego, podawana jest dzieciom w wieku 12-15 miesięcy, a druga dawka – w wieku 4-6 lat. Powikłania u dzieci w przypadku odry to m.in. zapalenie płuc, ale też utrata wzroku albo obrzęk mózgu.

Choroby
Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Nowoczesne leczenie jest dostępne, ale nie dla wszystkich
Choroby
Alarmujące dane o cukrzycy w Polsce. Najwyższe tempo wzrostu zachorowań w Europie
Choroby
Prof. Simon: Dlaczego społeczeństwo ma ponosić koszty dewiacji nieszczepienia się?
Choroby
WHO alarmuje: Odra wróciła. Statystyki zachorowań jak w latach 90.
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Choroby
Pierwszy przypadek błonicy w Polsce od lat. Choroba atakuje głównie dzieci