Pełnomocniczka dodała, że „jest pole do dyskusji o tym, czy podatek nie powinien być zmieniony i różny w zależności od tego, kto go płaci i w co inwestuje”.

- To nie jest tak, że podatek Belki powoduje, że oszczędzający na lokatach bankowych nie widzą żadnych zysków. Po prostu do niedawna lokaty były bardzo nisko oprocentowane i kwestia podatkowa nie miała tutaj żadnego znaczenia – powiedziała w wywiadzie Katarzyna Szwarc. Zdaniem pełnomocniczki ważna kwestia jest czy pytanie, czy podatek powstrzymuje przed oszczędzaniem, czy 19 proc. stawka kogokolwiek do tego zniechęca. - W to akurat wątpię - dodała.

Ostatnią kwestią związaną z podatkiem Belki– ważną z punktu widzenia Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego – to argumenty typu: zwolnijmy z podatku lokaty, a zostawmy go na rynku kapitałowym. - Tyle że aktywność obywateli jako inwestorów klasyfikuje się dziś na jednym z najniższych poziomów. Jeżeli już oszczędzamy, to głównie odkładamy pieniądze na koncie w banku, kupujemy nieruchomości lub wchodzimy w bardzo ryzykowne aktywa typu kryptowaluty. Zwolnienie lokat i uatrakcyjnienie ich w porównaniu z rynkiem kapitałowym spowodowałoby dodatkowe zmniejszenie zachęt do inwestowania i stało w sprzeczności z tym, co próbujemy w MF robić – powiedziała w wywiadzie Katarzyna Szwarc.

Czytaj więcej na Business Insider Polska