Gość skomentował problem przemytu na wschodniej granicy i rolę służby celno-skarbowej. Przyznał, że kontrole na granicy mają być zaostrzone.

- Odpowiadamy za kwestie przywozu towarów uderzających w budżet naszego kraju, lub zagrażających bezpieczeństwu naszych obywateli - mówił Walczak.

- Idziemy w kierunku zmian technologicznych. Nowe technologie umożliwiają bezinwazyjną kontrolę i my jako służba celno-skarbowa do tego dążymy. Rozbudowujemy infrastrukturę przejść granicznych, które dzisiaj w większości nie mają specjalnej platformy na której można kolejkować odprawiane samochody ciężarowe lub osobowe – dodał.

Gość zaznaczył, że zmiany technologiczne polegają na tworzeniu systemu skanerów, które prześwietlają samochody.

- Jako służba celno-skarbowa posiadamy unikatowe w skali światowej centrum analizy obrazów. Tam są realizowane działania zwiększające skuteczność analizy obrazów. To centrum szkoli wiele krajów z całego świata – zaznaczył.

Walczak wyliczył, że tylko w tym kwartale przeprowadzono prawie 100 tys. działań kontrolnych, z czego 24 tys. było efektywnych, czyli znaleziono przemyt.

Przyznał, że głównym zagrożeniem dla budżetu państwa są ciągle wyroby tytoniowe. - Z roku na rok wykrywamy ich więcej. W co czwartym skontrolowanym pojeździe ujawniliśmy przemyt. W zdecydowanej większości były to wyroby tytoniowe – ocenił.

Zaznaczył, że pojawiły się nowe trendy związane z bezpieczeństwem. - Coraz częściej zaczynamy ujawniać broń – zdradził.

- W marcu zatrzymaliśmy elementy działka z wielolufowego systemu Gatlinga kal. 30 mm. Tego rodzaju działko jest przeznaczone do zestrzeliwania celów powietrznych – dodał.

Autopromocja
#NowaRp.pl

Znacznie więcej niż wiedza

ZAPRENUMERUJ

Gość podkreślił, że w rankingach Unii Europejskiej polska służba celna zawsze była plasowana na jednym z najwyższych miejsc. - Nasza granica lądowa jest uważana za jedną z najszczelniejszych w Europie – mówił.

Zaznaczył, że granica jest na tyle szczelna i tak dużo wychwytujemy wyrobów tytoniowych, że zmienił się trend. - Dzisiaj zorganizowane grupy przestępcze rozpoczęły produkcję w kraju, bo bardziej opłacalne jest zainwestowanie w maszyny oraz lokal i rozpoczęcie produkcji w kraju. Ujawniamy coraz więcej takich nielegalnych fabryk papierosów – mówił.

Walczak podkreślił, że na naszych przejściach granicznych kolejki są symboliczne. - Udało nam się osiągnąć kompromis między bezpieczeństwem a swobodnym przepływem – ocenił.

- Uszczelnienie granicy z krajami trzecimi jest skuteczne. Jednak równie dobrze dana grupa przestępcza może przemycić towar w zupełnie innym miejscu, np. przez Słowację, Węgry czy Rumunię – zaznaczył.