Podczas konferencji prasowej premier powiedział, że obniżony VAT miałby zostać wprowadzony "na co najmniej pół roku na podstawowe produkty żywnościowe". Polski rząd już złożył do Komisji Europejskiej wniosek o obniżkę stawki VAT na żywność do zera.

– Skierowałem do Komisji Europejskiej pismo o możliwość zastosowania 0-procentowej stawki na żywność, na podstawowe artykuły żywnościowe – powiedział Mateusz Morawiecki. - Chcę też powiedzieć, że jest wysokie prawdopodobieństwo, że już od lutego obniżymy do 0 proc. na co najmniej pół roku VAT na podstawowe artykuły żywnościowe – dodał premier.

Czytaj więcej

Robert Gwiazdowski: 0 proc. VAT, 100 proc. głupoty

Jednak według radia RMF FM, które powołuje się na swoje źródła w Komisji Europejskiej, "aktualna legislacja UE dotycząca VAT nie zezwala na stosowanie stawki zerowej VAT na żywność". Rozmówcy RMF przypominają, że Polska zgodnie z obowiązująca teraz dyrektywą może stosować obniżoną, 5-procentową stawkę VAT na żywność. Zerowa stawkę VAT będzie można wprowadzić najwcześniej w połowie 2022 roku, po ostatecznym przyjęciu dyrektywy reformującej stawki VAT.

Podobną wykładnię prezentowało jeszcze do niedawna Ministerstwo Finansów, które informowało w listopadzie tego roku, że „zgodnie z unijną dyrektywą VAT stosowanie stawki 0 proc. VAT na żywność jest niedopuszczalne i stanowi naruszenie prawa UE”.

Rząd jest przygotowany na ewentualną odmowę Komisji Europejskiej. - My zastosujemy, niezależnie od odpowiedzi z Komisji Europejskiej, pakiet osłonowy, dodatki osłonowe – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj więcej

Urzędnicy KE: Polski rząd nie wnioskował o zerowy VAT na żywność