W piątek nową wersję ustawy określającej szczególne uprawnienia Skarbu Państwa w spółkach uznawanych za strategiczne poparli senatorowie. Dotychczasowa nie podobała się Komisji Europejskiej na tyle, że skierowała przeciw Polsce sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Dzięki zmianie przepisów mamy szansę uniknąć postępowania, którego nie wygrało dotąd żadne z pozwanych wcześniej państw.
Dotychczas o tym, w których firmach Skarb Państwa (niekoniecznie jako większościowy akcjonariusz) miał prawo sprzeciwu wobec najważniejszych decyzji, określała lista przyjmowana rozporządzeniem przez Radę Ministrów. Dziś liczy ona 13 podmiotów. Teraz już jej nie będzie.
Skarb Państwa zachowa dotychczasowe uprawnienia w stosunku do spółek tzw. infrastruktury krytycznej w sektorach energii, ropy i gazu.
Senat wniósł do uchwalonej przez Sejm w lutym ustawy jedną redakcyjną poprawkę dotyczącą zaskarżenia ostatecznej decyzji ministra wobec uchwały organu spółki. Jeśli sąd nie uwzględni takiej skargi lub minie termin jej wniesienia, to ostateczny sprzeciw ministra skarbu spowoduje nieważność uchwały.