Wcześniej minister skarbu Aleksander Grad deklarował, że wybierze inwestora dla Enei do końca marca. Chociaż we wtorek szef resortu skarbu zasygnalizował, że terminy te mogą się przesunąć, to według informacji „Rz" rząd nie będzie dłużej negocjował z Electricite de France.

To właśnie francuski koncern miał dotychczas wyłączność na rozmowy z ministerstwem w sprawie tej transakcji. – Postawiono EDF ultimatum: albo z końcem marca wypracowany zos-tanie kompromis, albo strony odejdą od stołu negocjacyjnego

– uważa jedna z osób zbliżonych do rozmów. Taki scenariusz oznaczałby powrót do negocjacji równoległych. Wśród inwestorów zainteresowanych przejęciem Enei wcześniej pojawiły się takie firmy, jak: Kulczyk Investments, GDF Suez czy czeski EP Holding. Już od jakiegoś czasu eksperci sygnalizowali, że dla specjalizującego się w energetyce jądrowej EDF problemem może być spełnienie jednego z oczekiwań ministerstwa. Chodzi o budowę bloku węglowego w Elektrowni Kozienice. Z informacji „Rz" wynika, że trwa przetarg na wykonawcę tego projektu.

Wniosek PiS o odwołanie Aleksandra Grada

PiS złoży w najbliższym czasie wniosek o odwołanie ministra skarbu Aleksandra Grada (PO) – dowiedziała się nieoficjalnie PAP od polityków z władz partii. PiS ma pretensje m.in. o plany prywatyzacji grupy Lotos. Według informatorów PAP decyzja w sprawie Grada zapadła na środowym posiedzeniu komitetu politycznego PiS. Na czwartek zaplanowana jest konferencja Jarosława Kaczyńskiego, ale nie wiadomo, czy będzie ona dotyczyła kwestii odwołania Grada. Minister skarbu w poniedziałek poinformował, że lista potencjalnych inwestorów zainteresowanych kupnem akcji grupy Lotos powinna być znana na przełomie lat 2011 i 2012. Wstępne oferty inwestorów na zakup akcji będą znane już za kilka tygodni. Wśród zainteresowanych przejęciem Lotosu są m.in. koncerny paliwowe z Rosji.     —k.o.