Gość tłumaczył, że pakiet przewozowy działający od kilku dni jest uzupełnieniem pakietu paliwowego i energetycznego. - Ludzie z paliwami wjeżdżali do Polski i nie płacili podatku. Cechą wspólną tego wszystkiego jest przewóz. Ten pakiet ma uszczelnić wjazd do Polski towarów, które podlegają wysokiemu opodatkowaniu, czyli akcyzie i VAT: paliwa, alkohol i tytoń – mówił Komorowski.

- Po wprowadzeniu pakietu paliwowego obroty firm paliwowych skoczył o 30-40, a w niektórych przypadkach o 150 proc. Na niektórych bazach paliwowych są to wzrosty po 450 proc -dodał.

Gość zaznaczył, że po wejściu pakietu przewozowego przedsiębiorca, który kupuje towary w nabyciu wewnątrzwspólnotowym, musi zgłosić ten fakt do systemu. - To samo dotyczy sprzedaży i przewozu wewnątrz kraju. To jest jedyny jego obowiązek, a zgłoszenie odbywa się przez system elektroniczny – mówił.

Wyliczył, że przez 3 dni od uruchomienia pakietu jest już 14,5 tys. zgłoszeń.

Komorowski podkreślił, że celem pakietu było uproszczenie kontroli, która będzie trwała teraz dużo krócej.

Wyjaśnił, że w przypadku braku zgłoszenia ciężarówka zostaje zatrzymana do wyjaśnienia. - Jeżeli, ktoś zapomniał to dokonuje zgłoszenia i jest puszczany, ale oczywiście podlega to karze. Kara nie jest wymierzana na drodze, ale w ramach postępowania administracyjnego – tłumaczył.

Gość podkreślił, że kierowcy podlegają odpowiedzialności wyłącznie za nieposiadanie numeru przy sobie. - Cała reszta zgłoszenia kierowcy nie interesuje – stwierdził.

- Kary wynoszą do 40 proc. wartości towaru, lecz nie mniej niż 20 tys. zł. Kary zostały dopasowane do ewentualnych należności, które zostają uszczuplone. W przypadku alkoholu, gdyby kary były niższe, nie bylibyśmy w stanie zaszkodzić ekonomicznie oszustom – ocenił.

Gość zaznaczył, że pakiet przewozowy ma utrzymać wzrosty dochodów, które były podyktowane pakietem paliwowym. - Uszczelniamy to co już jest i liczymy na ok. 300 mln zł w tym roku – prognozował.

Autopromocja
#NowaRp.pl

Znacznie więcej niż wiedza

ZAPRENUMERUJ

Komorowski mówił, że firmy transportowe nie są zobowiązane do zgłaszania. - One tylko uzupełniają dane, jak nr środka przewozowego, licencji, data rozpoczęcia przewozu, czy zmiana trasy. One nie podlegają karom, które są za niezgłoszenie czy niewłaściwą masę towarów – tłumaczył.

- Ustawa daje możliwość dodawania kolejnych towarów do systemu w sytuacji kiedy zauważymy, że te wyroby stały się przedmiotem zainteresowania grup, które oszukują na podatkach – podkreślił Komorowski.

- Pracujemy cały czas nad nowymi rozwiązaniami – zdradził gość. - Oszuści też cały czas się zastanawiają jak obejść nasze ruchy. Teraz pewnie będą trwały prace nad wprowadzeniem GPS do tego systemu – dodał.

Komorowski podkreślił, że firmy branżowe mówią wprost, iż handel paliwem na odległość większą niż 150 km jest nieopłacalny. - A mieliśmy przypadki, że deklarowano, iż jedzie paliwo z Niemiec na Litwę – przypomniał.