Saudi Aramco informuje o nowych członkach rady dyrektorów. Znaleźli się w niej minister finansów pustynnego królestwa Muhammed al-Jadaan, minister gospodarki Muhammed al-Tuwajdżiri, były dyrektor generalny amerykańskiego koncernu Chevron Phillips Peter Sella, szef firmy Dow Andrew Liveris. A także pierwsza kobieta we władzach saudyjskiego giganta - Amerykanka 62-letnia Lynne Elsenhans.

Absolwentka matematyki i biznesu na Harvardzie, jest wybitną specjalistką w naftowej branży. Wcześniej kierowała amerykańską firmą Sunoco oraz przez 28 lat pracowała w koncernie Royal Dutch Shell. Zasiadała w radach i zarządach Baker Hugher's oraz GlaxoSmithKline. W 2011 r znalazła się na 46 pozycji rankingu Forbes'a na najbardziej wpływową kobietę globu. Rok wcześniej była na 36 pozycji wśród kobiet odnoszących największe sukcesy w biznesie, w rankingu magazynu Financial Times.

Decyzja o przyjęciu kobiety do rady Saudi Aramco ma związek z reformami przeprowadzanymi przez księcia Muhammeda ibn Salmana. W marcu książę ogłosił, że Saudyjki mogą same decydować czy będą nosić tradycyjną odzież. W lutym dostały prawo do samodzielnego prowadzenia biznesów. Wcześniej dziewczynkom pozwolono brać udział w zajęciach wuefu w szkołach państwowych, a kobiety dostały zgodę na wyrabianie praw jazdy i samodzielne prowadzenie nie tylko aut osobowych, ale i motocykli oraz ciężarówek.

Od stycznia tego roku zagraniczne turystyki w wieku powyżej 25 lat mogą odwiedzać Arabię Saudyjską bez towarzyszących im mężczyzn.