- Walka o czyste powietrze ma wymiar społeczny. Przedmiotem naszych działań jest akcja informacyjna i edukacyjna. Chcemy być źródłem rzetelnej wiedzy na temat jakości powietrza, smogu i sposobów jego ograniczania – tłumaczył.
Ogrzewanie elektryczne
Kosiński podkreślił, że nie ma ogrzewania bezemisyjnego. - Możemy mówić o mniejszej lub większej emisyjności. Źródłem smogu w największym stopniu jest niska emisja, czyli paleniska domowe i „kopciuchy", stare piece spalające paliwa niskiej jakości – mówił.
- To, co możemy zaproponować w polskich realiach jako energetyka, staramy się to robić. Wprowadzenie kilka miesięcy temu taryf antysmogowych było krokiem w dobrym kierunku. Trudno powiedzieć na ile skutecznym, bo krótko działały. Te taryfy zostaną dopracowane, żeby były jeszcze bardziej korzystne dla klientów – dodał.
Kosiński podkreślił, że oprócz samej obniżki cen za kilowatogodzinę, firmy energetyczne oferują cały pakiet innych usług. - Chodzi o serwis i doradztwo, a nawet dofinansowanie do wymiany kotłów domowych w starej technologi na piece akumulacyjne – zaznaczył.
- Taryfy antysmogowe nie są rozwiązaniem na skalę masową. To jest rozwiązanie dedykowane, które dla pewnego profilu klientów będzie korzystne. Jest to dla mieszkańców obrzeży miast, gdzie ogrzewa się domy za pomocą starych pieców – dodał.
Gość zaznaczył, że doskonałym narzędziem do walki ze smogiem jest ciepło systemowe, ale dotyczy to dużych miast, gdzie funkcjonują elektrociepłownie.