Można porównać ceny energii i kupić ją taniej online

Od początku roku na Towarowej Giełdzie Energii obserwowany jest wzrost cen energii elektrycznej.

Publikacja: 02.07.2018 21:00

Można porównać ceny energii i kupić ją taniej online

Foto: Adobe Stock

Tekst powstał we współpracy z firmą Arcus

Rok temu ceny energii elektrycznej w kontaktach terminowych, czyli zawieranych na III kwartał 2017 r., wynosiły około 180 zł/MWh. Ceny analogicznych kontraktów obecnie przekraczają nawet 300 zł za MWh. Taka sytuacja jest następstwem przede wszystkim wzrostu cen uprawnień do emisji CO2. Ale nie tylko. Sytuacja stała się na tyle poważna, że podczas czerwcowego posiedzenia parlamentarnych Zespołów ds. Energetycznego Pakietu Zimowego i Energii Odnawialnej prezes URE Michał Bando zapowiedział analizę skokowego wzrostu cen energii. „We współpracy z UOKiK i KNF rozpoczęliśmy badanie tej sytuacji, gdyż budzi ona naszą szczególną troskę, gdyż indeksy przekładają się bezpośrednio nie tylko na los przedsiębiorców, ale też los każdego konsumenta" – mówił Bando.

Wzrost cen energii elektrycznej staje się z każdym kolejnym miesiącem coraz bardziej odczuwalny dla wszystkich przedsiębiorców, a w szczególności tych, którzy prowadzą zakłady produkcyjne. Menedżerowie, którzy z powodzeniem znajdują dla swoich firm oszczędności w takich obszarach, jak IT, zarządzanie dokumentem czy flotą samochodową, zaczynają kalkulować taryfy energii. Zastanawiają się, jak zredukować koszty energii, jak uzyskać niższy rachunek za prąd.

Od kilku lat zmiana dostawcy energii nie jest skomplikowanym przedsięwzięciem, a sprzedawcy energii aktywnie walczą o klientów. Jednak kłopotem dla każdego zainteresowanego tanim prądem pozostaje przygotowanie dokładnego zestawienia cen energii w oparciu o dane od wielu dostawców. A oferty ulegają częstym zmianom.

Na rynku dostępne jest od kilku miesięcy narzędzie pozwalające porównać i precyzyjnie podać ceny energii elektrycznej, ale również gazu. Jest to platforma zakupowa Enbay.pl, na którą składa się porównywarka cen prądu oraz eksperci z wrocławskiej spółki Durau, będącej częścią grupy Arcus SA. „Stworzyliśmy nasze narzędzie z myślą o przedsiębiorcach, którzy chcą płacić mniej za prąd. To przede wszystkim dla nich dedykowana jest porównywarka cen energii Enbay.pl. Korzystanie z niej jest bezpłatne, a do porównania ofert wystarczy kilka minut. Atutem jest też aktualizacja ofert od rekomendowanych sprzedawców, a tych mamy aż 11" – tłumaczy Rafał Kręcisz, prezes firmy Durau.

Porównywarka Enbay.pl kalkuluje wszystkie propozycje od dostawców, które są dostępne w lokalizacji zainteresowanego tanim prądem, a w finalnej propozycji uwzględnia aktualne ceny i promocje. Cały zakup energii odbywa się online przy wsparciu niezależnych doradców Durau.

„W platformie Enbay.pl widzimy duży potencjał. To kolejna innowacyjna propozycja naszej grupy, która wzmacnia pakiet propozycji dla nowoczesnych przedsiębiorców. Nasi klienci i partnerzy, korzystając z drukarek Kyocery czy rozwiązań do korespondencji Pitney Bowes, doceniają uzyskane dzięki nim oszczędności. Liczę, że w najbliższym czasie zainteresują się możliwościami mniejszych opłat za prąd" – mówi Michał Czeredys, prezes Arcus SA.

Rynek pracy
Koniec gorączki informatycznej. Firmy już nie biją się o programistów
Biznes
Dyplomatyczne wypowiedzenie wojny: niemieccy urzędnicy opuszczają Rosję
Ropa
Tarcia na linii Arabia Saudyjska-Rosja. Oto co zrobił Kreml
Biznes
Borussia straciła mistrzostwo. Oraz 1/3 wyceny giełdowej
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Biznes
Inflacja i słaba koniunktura biją w Amicę. Najgorzej jest w Polsce
Biznes
Świat oszalał na punkcie sztucznej inteligencji. Inwestorzy nie