12:13
Poseł Jan Kilian (PiS) dopytywał: - Jaki jest poziom cen energii w Niemczech? Czy nie jest jednym z najwyższych? Czy tamci mieszkańcy mogą liczyć na pomoc państwa? Czy w Niemczech pracują kopalnie węglowe? W kontekście całej rozmowy o emisji CO2, jaka jest poprawa emisji w Polsce?
12:11
Poseł Paweł Bańkowski (PO-KO) chciał dowiedzieć się skąd będą pochodziły pieniądze na rekompensaty. - Czy każde gospodarstwo domowe otrzyma taką rekompensatę? Czy ta rekompensata będzie odzwierciedlała w 100 proc. wzrost cen energii? Ile rekompensaty otrzymają przedsiębiorcy i według jakich kryteriów? Czy rekompensatę otrzymają również samorządy na funkcjonowanie szpitali, komunikacji? - pytał poseł Bańkowski.
12:10
Poseł Mieczysław Miazga (PiS) pytał: - Jakie działania podejmuje rząd, by cena energii elektrycznej była akceptowalna dla gospodarki i indywidualnych odbiorców?
12:09
Posłanka Ewa Szymańska (PiS) przypomniała, że w Polsce jest 15 mln gospodarstw domowych i w związku z tym rekompensaty będą dla ministerstwa wyzwaniem organizacyjnym. - Jak ministerstwo ma zamiar sobie z tym problemem poradzić? - pytała posłanka.
12:07
Poseł Czesław Mroczek (PO-KO) mówił: - Rozumiem, że państwu (Prawu i Sprawiedliwości - red.) jest ciężko odnieść się do sytuacji, za którą odpowiadacie i dlatego uciekacie do sytuacji sprzed 5 czy 10 lat. Pan minister Tchórzewski zapowiedział rekompensaty nie w 2010, tylko w 2019.
- Dzisiaj na panu ciąży odpowiedzialność żeby powiedzieć Polakom jakich podwyżek mogą się spodziewać. W Polsce trujecie, w Rosji utrzymujecie miejsca pracy - mówił poseł Mroczek nawiązując do rosnącego importu węgla z Rosji.
12:05
Poseł Andrzej Kryj (PiS) chciał się dowiedzieć czy w tej sytuacji nie będzie problemu z Unią Europejską, która może kwestionować taką formę pomocy publicznej.
12:03
Poseł Jan Łopata (PSL) mówił: - Pytam o te regulacje prawne – kiedy jakiś projekt ustawy, rozporządzenia? I o zabezpieczenie finansowe - w budżecie na 2019 rok nie widać kwoty na te rekompensaty.
12:00
Poseł Tadeusz Aziewicz (PO-KO) pytał: - Panie ministrze, czy górnictwo jest dla gospodarki czy gospodarka dla górnictwa? Dlaczego fundujecie nam wysokie ceny energii lekceważąc dorobek cywilizowanego świata?
11:58
- Korzystając z okazji chciałbym podziękować w imieniu polskiego węgla, szczególnie węgla brunatnego, podziękować za wsparcie dla tej branży, która nie potrzebowała złotówki wsparcia i produkuje najtańszą energię w kraju - stwierdził w ramach swojego czasu na zadanie pytania poseł Dariusz Kubiak (PiS).
11:55
Poseł Zbigniew Sosnowski (PSL) stwierdził: - Miała być dobra zmiana, jest na pewno droga i dojna zmiana. Jeżeli firmy zapłacą więcej za energię, to poniesione koszty wliczą w cenę produktów i usług, które wzrosną o około 15 procent. Stąd moje pytanie – jak długo rząd będzie rekompensował skutki tych podwyżek? - pytał poseł.
- I pytanie drugie, bo podwyżki dotyczą też samorządów lokalnych. Czy rząd zrekompensuje samorządom wyższe wydatki na energię elektryczną, a jeżeli nie, to czy rząd weźmie na siebie odpowiedzialność za niezrealizowane zadania? - pytał poseł PSL.
11:52
- Ile Polacy zapłacą za emisję dwutlenku węgla z tego spalonego węgla z Rosji? Ile Polacy zapłacą swoim własnym zdrowiem, bo wszyscy wiedzą, że z powodu smogu umiera rocznie około 30 tys. osób? - pytał z kolei poseł Krzysztof Gadowski (PO-KO).
- Czy pan też dopłaci samorządom? Ile pan dopłaci szpitalom? Skoro pan przygotował rekompensaty, to ile właściwie wzrośnie cena energii? - dopytywał poseł.
11:50
Poseł Antoni Duda (PiS) w ramach swojego pytania prosił ministra energii o informację, jaki był wzrost cen energii elektrycznej w latach 2007-2015, czyli w czasach koalicji PO-PSL i jak się kształtowały te ceny w relacji do zarobków.
11:47
- Samorządy dostają propozycje nie do odrzucenia. I nie wiadomo, czy żłobki budować czy oświetlać ulice. Dziś mamy kolejny sygnał – szpitale. Dramatyczna sytuacja będzie w szpitalach - mówił poseł Mieczysław Kasprzak.
11:45
Poseł Mieczysław Kasprzak (PSL): - Słuchałem przemówienia ministra i myślałem, że czegoś ciekawego się dowiem, ale niczego się nie dowiedziałem. Kiedyś, kiedy 2 lata temu pytałem o OZE, to pan minister mówił, że popełniono błąd, bo mamy za dużo OZE. Dziś mamy raport NIK mówiący, że 8 mld będziemy musieli dopłacić, bo planu nie wykonano.
11:43
Poseł Marek Rząsa (PO-KO): - Skandalem jest, że za wasze rozpasanie i bizancjum, za afery, każecie płacić rachunki wszystkim Polakom poprzez drastyczną podwyżkę cen energii.
- Szkoda, że pan minister nie zestawił kosztów podwyżek z niebotycznymi zarobkami władz spółek sięgającymi 100 tys. zł miesięcznie. W zamian proponujecie państwo rekompensaty. To jest jak za komuny, gdy władza jedną ręką dawała, a drugą zabierała - mówił poseł Rząsa.
11:42
- Panie ministrze chciałbym, by poinformował pan, które państwo wyemitowało najwięcej dwutlenku węgla i jak na tym tle wygląda Polska - pytał poseł Jerzy Małecki (PiS). A pod adresem wnioskodawców i opozycji mówił: - Jak do tarczy bijecie w Polski węgiel, nie wyobrażam sobie sytuacji, w której Arabia Saudyjska czy Katar biją w bogactwo ropy naftowej.
11:40
Czas na pytania posłów.
11:39
- Dlatego przygotowujemy rekompensaty. Rekompensaty te obejmą miejskie i wiejskie gospodarstwa domowe, hospicja, DPS-y, akademiki, internaty, domy dziecka i wszystkich innych odbiorców, którzy korzystają z taryfy G. Chciałbym dodać, że funkcjonuje nadal dodatek energetyczny z którego korzystają najbardziej potrzebujący, wynosi on dla osoby samotnej 11,5 zł miesięcznie - deklarował w Sejmie minister energii. - Rekompensatami złagodzimy w części, całkowicie sprawę związaną z podwyżkami - mówił.
11:37
- Powracając do ceny energii dla odbiorców końcowych. Warto się przyjrzeć danym KE dotyczącym II kwartału. Z tych danych także wynika, że koszt jednostkowy energii dla gospodarstw domowych wyniósł w Polsce 620 zł/MWh, a w Niemczech 1300 zł/MWh, a czynnik cenotwórcze są takie same, bo najważniejszym czynnikiem cenotwórczym są prawa do emisji, a ich koszt wzrósł o 400 proc., z 5 euro do 20 euro - mówił minister Tchórzewski.
11:34
Minister Tchórzewski stwierdził, że przygotowuje właśnie wystąpienie do przewodniczących Rad Nadzorczych spółek energetycznych o dokonanie kompleksowej analizy kosztów i wprowadzenie nadzwyczajnych programów oszczędnościowych celem zmiany tych cen jeszcze raz w roku przyszłym.
11:33
- Dla przykładu podam, że w Polsce wystąpił jeden z mniejszych w całej Europie wzrostów cen prądu, porównując wrzesień ubiegłego roku z wrześniem bieżącego - dodał minister.
11:32
- Odnosząc się do cen hurtowych: faktycznie obserwowany był w Europie wzrost cen na giełdach. Ceny wzrastają również w państwach z dużym udziałem OZE - stwierdził Krzysztof Tchórzewski.
11:30
- Wynika to z faktu, że w rachunku są jeszcze inne niż cena energii elementy składowe. W rachunku gospodarstw domowych stanowią one 50 procent wszystkich kosztów - mówił minister Tchórzewski.
11:27
Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski powiedział: - W analizach i rozważaniach związanych z cenami energii elektrycznej, należy odróżnić ceny energii w hurcie czyli na giełdzie od opłat za energię, które ponoszą odbiorcy. Pojawiają się informacje, jakby cały rachunek, który płacą odbiorcy miał być zwiększony o 60 czy 80 procent. To przekłamanie. Cena energii to jedynie jedna ze składowych rachunku. I jej procentowa zmiana nie przekłada się 1:1 na wzrost - mówił minister.
11:22
- Drastyczne wzrosty cen energii dotykają też jednostki samorządowe. Przykładem jest Rzeszów. Skąd takie podwyżki cen? - pytał poseł Gawlik. I odpowiadał: - Po pierwsze, głównie na skutek reformy ETS-u zakończonej w marcu 2017. Wszyscy wskazują, że dla Polski można było uzyskać więcej uprawnień, ale co robił minister środowiska? Walczył z kornikiem.
11:18
Zdzisław Gawlik (PO), wnioskodawca debaty podkreślił w rozpoczynającym dyskusję wystąpieniu, że galopujące ceny energii odbijają się na gospodarstwach domowych oraz na przedsiębiorstwach, od hut po piekarnie. - W konsekwencji drożej zapłacimy w sklepie za masło, chleb, wędliny - mówił poseł.
11:15
W Sejmie rozpoczyna się debata na temat podwyżek cen energii. Wnioskodawcy, Klub Parlamentarny PO chce poznać skalę wzrostu cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, jednostek samorządu terytorialnego i przedsiębiorców, przyczyn wzrostu cen energii elektrycznej oraz zamierzonych przedsięwzięć w celu złagodzenia skutków zmian cen energii.
Aleksander Mrówczyński PiS
Dobrze, że ta informacja jest dziś w Sejmie. Polacy w końcu dowiedzą się, że resort podjął daleko idące działania mające zrekompensować wzrost cen energii. Wbrew temu, co posłowie z PO i KO mówią.
Panie ministrze, czy wielcy odbiorcy energochłonni też mogą liczyć na wsparcie rządu?
A posłowie z PO-KO cały czas przeszkadzają.