Islamscy ekstremiści zaatakowali 21 kwietnia kościoły i luksusowe hotele, zabijając ponad 250 ludzi, w tym 42 cudzoziemców. Kilka krajów ogłosiło wówczas zalecenia, by unikać Sri Lanki, co poważnie zaszkodziło turystyce. W maju liczba gości zmalała o 70,8 procent, do 37 802, i  była najmniejsza od czasu zakończenia wojny domowej 10 lat temu. W pierwszym półroczu ruch turystyczny zmniejszył się o 13,4 procent.

Jak pisze Reuter, rząd w Kolombo postanowił znieść opłaty za miesięczne wizy turystyczne, które dotąd kosztowały 20 dolarów dla mieszkańców krajów Azji i 35 dolarów dla pozostałych. Można było występować o nie do ambasad i konsulatów Sri Lanki drogą elektroniczną.

Minister John Amaratunga potwierdził tę decyzję i dodał, że spodziewa się wzrostu liczby przyjazdów. W  jego resorcie podano, że nie robiono oszacowania utraty wpływów z opłat za wizy. - Obecna oferta będzie obowiązywać przez sześć miesięcy, po tym okresie rząd oceni, ile przychodów utracił - powiedział agencji prasowej przedstawiciel resortu turystyki.

Bezpłatne wizy wydawane na miejscu przewidziano dla obywateli 28 krajów Unii Europejskiej, Chin, Australii, Indii, Indonezji, Kambodży, Korei , Malezji, Nowej Zelandii, Singapuru, Tajlandii, Islandii, Kanady, Norwegii, Szwajcarii, Rosji i  USA.