Z początkiem stycznia ruszył drugi etap pracowniczych planów kapitałowych. W pierwszym etapie, w drugiej połowie zeszłego roku, do programu przystępowały największe firmy, czyli takie, które zatrudniają co najmniej 250 osób. Teraz przyszedł czas na średnie firmy, które zatrudniają od 50 do 249 osób. Takich firm jest 20 tys., czyli znacznie więcej niż w pierwszym etapie. Tam do PPK przystępowało 4 tys. firm.

Okazuje się, że pierwsze ze średnich firm wybrały już instytucję finansową, która pomoże im uruchomić PPK i będzie nim zarządzać. Podpisaniem kilkuset umów ze średnimi firmami pochwaliło się w czwartek PZU. – To dowód, że pracodawcy doceniają oferowaną im przez PZU pomoc przy wdrażaniu i obsłudze PPK. Dobry start oferty skierowanej do średniej wielkości firm świadczy także o dużym zaufaniu, jakim cieszy się PZU – skomentował Roman Pałac, prezes PZU Życie.

Według niego średniej wielkości firmy, dysponujące mniejszym potencjałem niż najwięksi pracodawcy mogą się bardziej obawiać nadmiaru zadań związanych z PPK.

– Dlatego jako PZU staramy się im zapewniać możliwie wszechstronne wsparcie. Uruchomiliśmy bezpłatny internetowy serwis e-PPK, który służy do zawierania umów o zarządzanie i prowadzenie PPK oraz do wygodnej bieżącej obsługi Planów. Oferujemy pomoc ekspertów, spotkania informacyjne dla pracodawców i szkolenia e-learningowe dla pracowników – mówi prezes Pałac. Przypomina, że PZU ma ponad 400 oddziałów w całym kraju oraz prawie 3000 doradców klienta indywidualnego i korporacyjnego.

Jak się okazuje średnie firmy zgłaszały się do PZU już od kilku miesięcy.

– Rejestrowali się w naszym serwisie e-PPK, podpisując jednostronnie umowy. Zatwierdziliśmy je, podpisując ze swojej strony, gdy wybiła północ 1 stycznia i dzięki temu możemy pochwalić się kilkuset klientami spośród firm średniej wielkości już w pierwszym dniu, gdy objął je obowiązek wprowadzenia PPK – mówi Marcin Żółtek, wiceprezes TFI PZU.

PZU było lekko niezadowolone ze swoich wyników w pierwszym etapie PPK. Liczyło na pozycję lidera na rynku, tymczasem wyprzedził je PKO BP. Jego TFI PKO zawarł ponad 1350 umów o zarządzanie PPK. Z Grupą PZU takie umowy podpisało ponad 1000 dużych firm. Na współpracę z nią zdecydowały się m.in. PKN Orlen, Grupa Energa, Coca-Cola, PKP Intercity, Orbis, Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol, Wittchen i Vistula.

– W ciągu niespełna czterech miesięcy staliśmy się jednym z liderów rynku PPK – komentował ten wynik prezes PZU Paweł Surówka.