Wybory parlamentarne i tworzenie nowego rządu skłoniło organizacje przedsiębiorców do stworzenia swoich list spraw, które – ich zdaniem – są najważniejsze dla gospodarki i dla przedsiębiorczości.
– Długo zastanawialiśmy się, co jest dla przedsiębiorców ważniejsze: prosty i przejrzysty system podatkowy, czy działania, które pozwolą im skutecznie wykorzystać pieniądze Wspólnoty – mówi Bogusław Piwowar z BCC. – I okazało się, że nie potrafiliśmy ułożyć hierarchii wartości. Firmom zależy na jednym i drugim. I w obu sprawach bacznie przyglądać się będą poczynaniom rządu i parlamentu.
– Największym naszym problemem jest sposób uchwalania prawa: pospieszny i dość niechlujny. To najpoważniejszy kłopot – dodaje Marek Kłoczko, sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarczej. W postulatach wszystkich organizacji przedsiębiorców pojawia się reforma finansów publicznych, zmniejszenie reglamentacji, wprowadzenie rzeczywistych ułatwień dla biznesu oraz uporządkowanie spraw związanych z inwestycjami budowlanymi. Ale też prawie wszystkie zwracają uwagę na problemy rynku pracy.
– Naszym zdaniem są w tej chwili dwa priorytety: modernizacja gospodarki i stworzenie prozatrudnieniowej polityki społecznej – mówi Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan. – Tak tworzymy listę naszych postulatów, by te dwa cele udało się zrealizować jak najszybciej i jak najsprawniej. I dlatego Lewiatan przygotowuje nie tylko nowelizację ustawy o VAT, ale chce także zaproponować rządowi specjalny „Pakt dla wsi”. – Chcemy, by część dotacji, obecnie przeznaczana na emerytury dla rolników, trafiła na edukację dzieci wiejskich.
Nie tylko Lewiatan, także Konfederacja Pracodawców Polskich zwraca uwagę na narastający problem braku wykształconych specjalistów: – Niestety, system edukacji wciąż coraz bardziej oddala się od potrzeb rynku pracy – tłumaczy Rafał Baniak z KPP.