– Dwa projekty finansowane z UE to minimum – podkreśla europoseł prof. Jerzy Buzek, który w piątek będzie przekonywał posłów do wsparcia projektów.

Plany budowy instalacji przedstawią Zakłady Azotowe Kędzierzyn (CCS oraz zgazowanie węgla) w konsorcjum z Południowym Koncernem Energetycznym z grupy Tauron, Zakłady Azotowe Puławy (również kompleks energo-chemiczny, węgiel do zgazowania będzie dostarczać lubelska kopalnia Bogdanka) oraz elektrownia Bełchatów z Polskiej Grupy Energetycznej.

Polski rząd zgłosił do UE projekty ZAK i Bełchatowa, jednak Puławy też chcą się postarać o dotację wspólnotową. UE na tzw. program flagowy, który sfinansuje 12 demonstracyjnych instalacji CCS, przeznaczy ok. 12 mld euro, co oznacza, że każda z instalacji ma szansę na ok. 1 mld euro. Szacuje się, że np. plan budowy kompleksu ZAK to koszt 5-6 mld zł.Projekty, które będą ubiegać się o dofinansowanie muszą spełnić kilka warunków – oprócz instalacji CCS muszą zaproponować budowę bloku energetycznego, a także być gotowe przed 2015 r.

Z informacji „Rz” wynika, że w piątek przedstawione zostaną szczegółowe wymagania dotyczące wymogów konkursu UE.Dr Andrzej Siemaszko, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE przedstawi Polski Program Flagowy Czystych Technologii Węglowych. To inicjatywa polityczna mająca weprzeć polskie projekty ubiegające się o dofinansowanie z unijnego Programu Flagowego dla projektów wykorzystujących czyste technologie węglowe.

W piątek posłowie obejrzą elektrownię Bełchatów – największą w Europie opalaną węglem brunatnym – w tym budowany blok 858 MW, przy którym znajdzie się instalacja wychwytu i magazynowania CO2.