Fundacje należące do George'a Sorosa chcą przeznaczyć ponad 130 mln dolarów na zwalczanie pandemii koronawirusa. Połowa z tych pieniędzy trafi do Stanów Zjednoczonych.

W specjalnym komunikacie zamieszonym na stronie opensocietyfoundations.org fundacja informuje, że jej "zaangażowanie wiąże się z szybką odpowiedzią na lokalnym szczeblu, od Berlina i Londynu, przez Mexico City i Rio de Janeiro, po Amman i Cape Town". Połowa pomocy Open Society Foundations trafi do USA, które do tej pory odnotowały największą liczbę zgonów i gdzie systemowe nierówności będą miały potężne konsekwencje w nadchodzących latach. Fundacja zastrzega jednak, że wraz z rozprzestrzenianiem się wirusa, skupi wysiłki także na krajach Globalnego Południa, "szczególnie tam, gdzie słabe instytucje będą zmagały się jednocześnie z kryzysem zdrowotnym i gospodarczym".

Fundacja chce przeznaczyć pieniądze na konkretne cele:

- 42 mln dol. trafi do najgorzej zarabiających pracowników, migrantów i uchodźców: głównie na szczepionki i leki.

- 37 mln dol. otrzymają rodziny z Nowego Jorku, 12 mln trafi do pozostałych części USA, a 2,5 mln zasili Baltimore, Portoryko i Waszyngton.

- 9 mln dolarów przeznaczonych zostanie na walkę ze zbyt częstym pozbawianiem wolności, zarówno w USA, jak i reszcie świata.

- 3 mln dol. trafi do kolejnych miast europejskich, w tym Londynu i Berlina i zostanie przeznaczone na wsparcie dla najsłabszych grup, np. seniorów. Już wcześniej po milionie dolarów otrzymały Budapeszt oraz Mediolan.

- 3,5 mln dolarów otrzymają kraje Afryki subsaharyjskiej. Pieniądze przeznaczone zostaną na usługi publiczne, w tym służbę zdrowia.

Autopromocja
#NowaRp.pl

Znacznie więcej niż wiedza

ZAPRENUMERUJ

George Soros napisał w oświadczeniu Fundacje Społeczeństwa Otwartego, że skala pandemii koronawirusa obnażyła nierówności i niesprawiedliwości naszego świata. "Przegapiliśmy okazję, aby po kryzysie finansowym 2008 r. stworzyć bardziej sprawiedliwą gospodarkę i zbudować sieć zabezpieczenia społecznego dla pracowników, którzy są sercem naszego społeczeństwa. Dziś musimy zmienić kierunek i zadać sobie pytanie: jak będzie wyglądał świat po tej katastrofie i co możemy zrobić, by był lepszy".

Fundacja Sorosa nie jest jedyną, która przeznacza znaczne sumy na walkę z pandemią.

150 mln dolarów na ten cel przeznaczyła Bill & Melinda Gates Foundation, a fundacja założona przez piosenkarkę Rihannę - Clara Lionel Foundation przeznaczyła 6,2 mln dolarów.