30 września rusza nowa platforma obrotu papierami dłużnymi powstała na bazie infrastruktury Giełdy Papierów Wartościowych i MTS-CeTO.
Aby dostępność do nowego rynku była jak największa, GPW zdecydowała, że uczestnikami Catalyst będą z automatu te instytucje, które mają statut członka giełdy (czyli pośredniczą w obrocie akcjami). To oznacza, że handlem obligacjami w segmencie detalicznym zająć się może 46 instytucji – banków i domów maklerskich. Segment hurtowy (funkcjonować będzie na bazie systemu MTS-CeTO) tworzyć będzie początkowo 12 podmiotów. W przyszłości każda nowa instytucja zainteresowana uczestnictwem w Catalyst będzie dopuszczona pod warunkiem posiadania licencji maklerskiej i środków technicznych gwarantujących obsługę transakcji.
Oprócz handlu papierami dłużnymi uczestnicy nowego rynku będą spełniali ważną funkcję przy wprowadzaniu obligacji do obrotu – analogicznie do rynku akcji. Dziś oferty może przygotowywać 25 domów maklerskich.
Na Catalyst notowane mają być nie tylko obligacje Skarbu Państwa. GPW chce, aby plasowaniem papierów dłużnych były zainteresowane również firmy i samorządy.