Na liście uprawnionych, która została sporządzona zgodnie z przepisami ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji w październiku 1997 r. znalazło się 3911 osób. To ostateczna liczba obecnych i byłych pracowników spółki, którzy mogą ubiegać się o nieodpłatne akcje Bogdanki.
– Obecnie składane reklamacje mogły dotyczyć jedynie naliczonego przez służby pracownicze LW Bogdanka S.A. okresu zatrudnienia w spółce i jej poprzednikach prawnych. Od tego zależy zakwalifikowanie uprawnionych do jednej z 10 wydzielonych grup pracowników powstałych ze względu na staż pracy – mówi Tomasz Zięba, rzecznik Bogdanki. Do spółki wpłynęło jedynie kilkanaście odwołań w tej sprawie. Liczba może się jeszcze nieznacznie zwiększyć bo reklamacje można było składać korespondencyjnie.
Proces nieodpłatnego udostępniania akcji, byłym i obecnym uprawnionym do tego pracownikom uruchomiony został 8 grudnia 2009 r. w dniu sprzedaży przez Skarb Państwa akcji Bogdanki na zasadach ogólnych. Skarb sprzedał wówczas blisko 5 proc. akcji za 116 mln zł. Udział w kapitale spółki obniżył się w ten sposób do 60,53 proc. Po udostępnieniu akcji uprawnionym pracownikom zaangażowanie Skarbu Państwa w Spółce spadnie do 51 proc. Dla uprawnionych pracowników przeznaczona została pula 3, 243 mln akcji.
Na stronach internetowych Bogdanki uruchomiony został specjalny serwis – akcje pracownicze, przedstawiający krok po kroku harmonogram procesu i jego podstawy prawne. Pracownikom umożliwiono logowanie się do serwisu i śledzenie wszystkich informacji na bieżąco. – Z tej formy komunikacji skorzystało dotychczas blisko 1000 osób – mówi Zięba.
Obecnie spółka realizuje dalej harmonogram związany z procesem udostępniania akcji. Jest on zgodny z przepisami wykonawczymi do ustawy określonym w Rozporządzeniu Ministra Skarbu z 29 stycznia 2003 r. Zgłoszone reklamacje zostaną rozpatrzone w ciągu 14 dni od daty ich wpływu.