Zdaniem Roberta Węgrzyna, posła PO, w spotkaniu wzięliby udział również ministrowie skarbu i gospodarki. – W innych państwach parlamenty narodowe i rządy zabiegają o to, aby ich projekty znalazły się wśród 12 najlepszych projektów, które otrzymają wsparcie finansowe z Unii Europejskiej - podkreśla Robert Węgrzyn.

UE przeznaczy bowiem 10-12 mld euro na budowę 12 pilotażowych instalacji CCS (wychwytu i magazynowania CO2) by sprawdzić, czy ta nowa technologia jest opłacalna na skalę przemysłową. W połowie tego roku mają być ogłoszone warunki konkursu, w którym mają startować także polskie firmy. Rząd zgłosił oficjalnie dwa polskie projekty, jednak o dotację najprawdopodobniej będą się ubiegać także Zakłady Azotowe Puławy, które także planują instalację CCS przy okazji budowy instalacji do zgazowania węgla do potrzeb chemicznych (wstępną umowę na dostawy paliwa mają już podpisaną z Bogdanką).

Zdaniem posła Węgrzyna, gdyby pojawiła się informacja o oficjalnym wsparciu rządu dla projektu w Kędzierzynie na pewno pomogłoby to w jego finansowaniu. Zapewnia, że zaangażowanie parlamentarzystów z sejmowych komisji gospodarki i środowiska jest bardzo duże.

Na przygotowanie dokumentacji projektowej Zeroemisyjnego Kompleksu Energo-Chemicznego w Kędzierzynie potrzeba ok. 20-40 mln euro, jego budowa ma kosztować ok. 5 mld zł.