Brytyjski urząd stwierdził, że koncern wprowadził opinię publiczną w błąd przy przejmowaniu Cadbury. Chodzi o sprawę fabryki Somerdale w Keynsham, niedaleko Bristolu.

Kraft najpierw twierdził, że produkcja Cadbury zostanie w Wielkiej Brytanii. Tymczasem po sfinalizowaniu przejęcia zmienił zdanie. Ogłosił, że produkcja z Somerdale jeszcze w tym roku zostanie przeniesiona do Polski. Podkreślał, że nie jest to nagła decyzja, i że Cadbury już dwa lata temu miało takie plany.

- Nigdy nie składaliśmy obietnicy, że utrzymamy zakład otwarty. Jednak zdajemy sobie sprawę, że nasze oświadczenia mogły wprowadzić niepewność wśród pracowników Somerdale. Żałujemy, ale po tym, jak otrzymaliśmy pełne informacje na temat tej fabryki, stało się jasne, że nie było realne utrzymać jej otwartej. Chociaż wcześniej spodziewaliśmy się, że będzie to możliwe – stwierdził Kraft po otrzymaniu nagany.

Amerykanie pięć miesięcy walczyli o przejęcie kontroli nad Cadbury. Brytyjczycy konsekwentnie odrzucali oferty. Ostatecznie 19 stycznia zgodzili się na propozycję, opiewająca na 11,7 mld funtów. W wyniku fuzji powstała jedna z największych firm spożywczych na świecie. Kraft jest liderem na polskim rynku słodyczy.