Getin, który niedawno kupił większościowy pakiet akcji M.W. Trade będzie wykładał pieniądze na zakup szpitalnych wierzytelności i udzielanie pożyczek placówkom ochrony zdrowia. W ramach umowy zawartej na najbliższe pół roku Getin Noble Bank wyłoży na ten cel do 300 mln zł. Maksymalny okres finansowania ustalono na 10 lat. W komunikacie nie ma informacji na temat kosztów tej współpracy.

Ramową umowę dotyczącą współpracy z giełdowym M.W. Trade w zeszłym tygodniu podpisał zarząd Getinu, a dziś parafowała ją druga ze spółek. – Udostępnienie takiego finansowania może nam dać pozycję lidera na rynku - mówił nam Rafał Wasilewski, prezes M.W. Trade. W całym 2009 r. spółka pozyskała z rynku nie więcej niż 30 mln zł finansowania. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy będzie mogła wydać aż 10 razy więcej. Na rynku usług finansowych dla ochrony zdrowia potrzeby są jednak znacznie większe. 10 mld zł wynoszą obecnie zobowiązania publicznych szpitali, a kolejne nawet 20 mld zł placówki potrzebują na inwestycje.

Na współpracy na pewno zyska też Getin. Pozyska pośrednio przynajmniej kilkuset dużych klientów i wykorzysta wieloletnie doświadczenie M.W. Trade. Banki nie chcą samodzielnie angażować się we współprace z publicznymi szpitalami i przychodniami, a rynek zdominowały trzy specjalizujące się w tym firmy: Magellan (jego większościowy pakiet akcji ma Polish Enterprise Fund IV L.P.), Electus (z grupy IDMSA) oraz M.W. Trade. O planowanym wezwaniu na M.W. Trade Getin poinformował w połowie czerwca. Zapowiedział, że będzie płacił 6,25 zł za akcję, gdy na giełdzie papiery były po 7–8 zł. Kurs spadł wówczas do 6,5 zł, ale od połowy lipca zaczął szybko rosnąć – osiągając we wrześniu blisko 20 zł.