Zarząd JSW już planuje zakup kolejnego struga, który trafi do kopalni Borynia-Zofiówka ruch Zofiówka jeszcze w tym roku. Zofiówka zamierza w latach 2011-2017 wyeksploatować przy użyciu tego kompleksu siedem ścian, z których planuje uzyskać ponad 2,2 mln ton węgla.
Strug w kopalni Jas-Mos pracuje obecnie w ścianie 22 pokład 503/1-2, potem ma być jeszcze eksploatowany w trzech kolejnych ścianach, co pozwoli na wydobycie ok. 1,4 mln ton węgla. Po zakończeniu eksploatacji ścian w kopalni Jas-Mos kompleks strugowy zostanie przekazany do kopalni Pniówek.
Przypomnijmy, pierwsze doświadczenia - po jedenastu latach przerwy z wydobyciem węgla za pomocą systemu strugowego w polskim górnictwie - zdobyli pracownicy kopalni Zofiówka. System rozpoczął tam pracę w ścianie B1 w sierpniu 2009 roku. Do kopalni Jas-Mos strug został przekazany w kwietniu 2010 r. Co to oznacza dla kopalń? Przede wszystkim możliwość wydobywania węgla z niskich pokładów – do 1,5 metra, co nie byłoby możliwe przy tradycyjnych metodach eksploatacji.
- W zasobach, szczególnie tych perspektywicznych bardzo duży udział stanowią pokłady o miąższości do 1,5 metra. Rozwój Jastrzębskiej Spółki Węglowej będzie w dużym stopniu uzależniony od tego, czy uda nam się efektywnie eksploatować pokłady niskie. To właśnie był powód, dla którego spółka zdecydowała się na wprowadzenie techniki strugowej. Dotychczasowe doświadczenia z jej wdrożeniem w kopalni Zofiówka i w kopalni Jas-Mos są bardzo pozytywne. Uzyskano dobre wyniki produkcyjne, zebrano też cenne doświadczenia, które będą wykorzystane w przyszłości. Mnie osobiście najbardziej cieszy jednak fakt, że tak nowoczesna technika została zaakceptowana przez pracowników, a niektórzy stali się wręcz jej entuzjastami. To jest inne górnictwo, górnictwo nowoczesne, które wymaga zaawansowanych umiejętności technicznych z zakresu automatyki, elektroniki, informatyki – mówi Andrzej Tor, zastępca prezesa ds. technicznych.
W niemieckich kopalniach strugi stosuje się do wysokości 1,6 m, a planuje się podnieść tę wysokość do 2 m. Techniki strugowej używa się również w USA, Chinach i Rosji.