– Liczymy na to, że parlamentarzyści będą nam potrafili odpowiedzieć na pytanie, czy planowany debiut giełdowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej w ogóle jest zasadny i czy w ogóle prywatyzacja górnictwa węgla kamiennego jest właściwą formą przekształceń własnościowych – mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia'80. – Będziemy też domagać się zabezpieczeń w przypadku ewentualnej prywatyzacji JSW. I to zabezpieczeń nie tylko dla załóg, ale i dla skarbu państwa w kontekście bezpieczeństwa energetycznego – dodaje. W Polsce bowiem ponad 90 proc. energii elektrycznej produkuje się z węgla, przy czym 60 proc. z kamiennego. Dominik Kolorz, szef górniczej „S” tłumaczy, że strona społeczna na Śląsku nie chce dopuścić, by tamtejsze kopalnie podzieliły los Bogdanki.
– Mówi się nam, że obowiązuje strategia dla górnictwa. Ale przykład Bogdanki pokazał, że strona rządząca zmienia ją bez żadnej konsultacji ze związkami oddając kontrolę nad spółką – tłumaczy. – Podczas środowych obrad trójstronnego zespołu ds. górnictwa pytalismy o zasadnośc prywatyzacji JSW. Skoro brana jest pod uwagę również opcja sprzedaży tylko starych akcji, bez podwyższania kapitału, to przecież spółka nie pozyska pieniędzy na inwestycje. Z naszych informacji wynika, że ma ona utworzone spore rezerwy, więc środki na inwestycje ma. Skoro więc miałoby nie być emisji nowych akcji, to po co ma iść na giełdę? – mówi Ziętek.
Związkowcy chcą też rozmawiać z posłami o pakietach socjalnych dla załóg spółek węglowych, które miałyby być prywatyzowane.
W spółce z Jastrzębia takiego pakietu jeszcze nie ma, a zgodnie ze strategią jest on wymagany przed debiutem giełdowym (JSW ma wejść na giełdę w drugim kwartale tego roku, ale szczegóły tego procesu wciąż nie są znane).