Pieniądze te pochodzą z programu „Innowacyjna gospodarka" (180 mln euro), Szwajcarsko Polskiego Programu Współpracy (53 mln CHF) oraz dotacji celowej z resortu gospodarki (54,3 mln zł). Dysponuje nimi (łącznie to około 200 mln euro) Krajowy Fundusz Kapitałowy (KFK) pełniący rolę tzw. funduszu funduszy. KFK inwestuje środki pomocowe w fundusze venture capital, które z kolei finansują rozwój małych i średnich firm poszukujących kapitału dla swych innowacyjnych projektów. KFK ogłosił już pięć konkursów dla funduszy kapitałowych. W ostatnim finansowanym ze środków ze Szwajcarii wpłynęło rekordowo dużo, bo aż 25 propozycji dokapitalizowania nowo tworzonych funduszy venture capital.
- Rosnące zainteresowanie funduszy venture capital wsparciem ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy bardzo nas cieszy. Tym bardziej, że pieniądze ze Szwajcarii, będące znakomitym uzupełnieniem finansowania unijnego, trafią do dobrze rokujących innowacyjnych małych i średnich firm m.in. ze Świętokrzyskiego i Lubelskiego. Z pewnością podniesie to poziom innowacyjności, a w tych regionach ma to szczególne znaczenie – podkreśla Paweł Orłowski, wiceminister rozwoju regionalnego.
Pieniądze ze Szwajcarii i Unii uzupełniają się dosłownie, bo o ile w pierwszym konkursie KFK wykorzystał środki z Ministerstwa Gospodarki, to w drugim i trzecim już z „Innowacyjnej gospodarki", a w dwóch kolejnych ze Szwajcarii. - Zasady inwestowania przez KFK w fundusze venture capital środków pochodzących z „Innowacyjnej gospodarki" i Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy są podobne. Główna różnica polega na tym, że w przypadku środków unijnych fundusze muszą je zainwestować w firmy do końca 2015 r. a tych ze Szwajcarii do końca 2016 r. co wynika z ogólnych okresów programowania. Ponadto, zgodnie z preferencjami przyjętymi w SPPW 30 proc. środków musi trafić do czterech regionów południowo-wschodniej Polski – tłumaczy Piotr Ćwik, dyrektor inwestycyjny w KFK.
Aktualny portfel inwestycyjny KFK składa się z trzynastu funduszy (siedmiu działających oraz sześciu uruchamiających działalność). Fundusze poczyniły już szesnaście inwestycji. W jakie firmy? - Zgodnie z ogólnym trendem rynkowym fundusze zwykle inwestują w spółki z sektora IT, szczególnie te przenoszące usługi na urządzenia mobilne. Dobrym przykładem jest zweryfikowany rynkowo (spółka jest notowana na New Connect) projekt firmy Telemedycyna Polska polegający na zdalnych usługach kardiologicznych przez telefon. W przedsięwzięcie zainwestował BBI Seed Fund – wskazuje Ćwik. Z kolei Helix Ventures Partners zainwestował we Frisco.pl działające na rynku e-commerce. To nie tylko zakupy przez Internet, ale także platforma e-commerce dla producentów i dystrybutorów.
- Fundusze inwestują też w branże tradycyjne. Skyline Venture zainwestował w spółkę Stal produkującą samochody do wywozu i selekcji śmieci. Ten sam fundusz wsparł też firmę House Domowa Opieka świadczącą usługi opiekuńcze i medyczne w domu pacjenta. To nie tylko dobrze rokująca, ale także społecznie potrzebna inwestycja – dodaje Ćwik. Inny ciekawy przykład to inwestycja Helix Ventures Partners w Air Ventures Polska, firmę oferującą program współwłasności samolotów o nazwie Sky Share skierowany głównie do klientów biznesowych.