Choć w tym roku nie udało się zorganizować centralnej Barbórki (m.in. z powodu dymisji nadzorującego branżę węglową wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka), to nie znaczy, że uroczystości zostały odwołane. Bynajmniej. 28 listopada świętował Centralny Ośrodek Informatyki Górnictwa (sprywatyzowany w tym roku i kupiony przez gliwickie Wasko). Zabawa odbyła się w Pałacyku Pod Lipami w katowickim Giszowcu (górnicze osiedle).

30 listopada w operze bytomskiej swoje święto obchodzi Kompania Węglowa, największa branżowa spółka w UE (zatrudnia ok. 60 tys. ludzi). Tego samego dnia świętuje Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu oraz wydział górnictwa i geologii Politechniki Śląskiej.

Z kolei 3 grudnia swoją akademię ma Katowicki Holding Węglowy w Teatrze Śląskim im. Wyspiańskiego w Katowicach.

Teraz kolej na Dzień Górnika, czyli Barbórkę, która przypada 4 grudnia. Tego dnia na Śląsk przyjedzie prezydent RP Bronisław Komorowski. Tym razem odwiedzi należącą do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalnię Jas-Mos (rok temu był w lubelskiej Bogdance, dwa lata temu w należącym do Kompanii Piaście). Tego samego dnia świętuje nadzór górniczy. W sali koncertowej katowickiej Akademii Muzycznej odbędzie się Barbórka Wyższego Urzędu Górniczego. 4 grudnia świętuje także krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza. Tego samego dnia w Lublinie B barbórkę i jednocześnie swoje 30-lecie będzie obchodzić Lubelski Węgiel Bogdanka.