Zwołana w trybie pilnym Komisja ds. Zagrożeń Naturalnych w Podziemnych Zakładach Górniczych Wydobywających Węgiel Kamienny debatowała w piątek nad przyszłością eksploatacji w tym zakładzie. Komisja, która jest organem doradczym prezesa WUG, zebrała się na wniosek dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach.
Powodem posiedzenia Komisji w sprawie eksploatacji w ruchu Staszic było zapalenia metanu podczas urabiania kombajnem, do którego doszło 28 stycznia 2013 r. w ścianie 2b-S na poziomie 900 m. Zapalenie nastąpiło pomimo stosowania w ścianie wielu działań profilaktycznych , w tym ukierunkowanych na zwalczanie zagrożenia metanowego.
Palący się metan został natychmiast ugaszony przez górników. Nikomu nic się nie stało. Według wstępnych ustaleń metan zapalił się na skutek iskrzenia skał stropowych. Iskrzenie prawdopodobnie spowodował ruch organu urabiającego kombajnu w miejscu zaburzenia geologicznego, w postaci szczeliny wypełnionej niebezpiecznym gazem.
- W tym rejonie kopalni Murcki –Staszic w ostatnich miesiącach wstrzymano kilkakrotnie roboty górnicze z powodu zagrożenia metanowego – przypomina Jolanta Talarczyk, rzeczniczka WUG. W wyniku oględzin miejsca zapalenia metanu dyrektor OUG w Katowicach nakazał wstrzymać ruch zakładu górniczego w części dotyczącej dalszej eksploatacji ścianą 2b-S na poziomie 900 m do czasu uzyskania pozytywnej opinii Komisji ds. Zagrożeń Naturalnych w Podziemnych Zakładach Górniczych Wydobywających Węgiel Kamienny, w zakresie możliwości dalszego bezpiecznego prowadzenia robót w warunkach zagrożeń naturalnych, występujących w rejonie, a przede wszystkim metanowego, przy uwzględnieniu zaistniałego zapalenia metanu, zezwolenia dyrektora OUG w Katowicach na oddanie ściany 2b-S .
Dyrektor OUG w Katowicach stwierdził w uzasadnieniu decyzji, że w materiałach niezbędnych do wydania opinii przez Komisję należy uwzględnić m.in. zweryfikowane zasady doboru środków zabezpieczających przed zapłonem metanu przy urabianiu zwięzłych skał kombajnem, na podstawie aktualnych badań skał stropowych w rejonie ściany, wykonanych przez rzeczoznawcę, profilaktykę wykluczającą możliwość zapalenia metanu w ścianie od ewentualnego pożaru w jej zrobach, prawidłowość doboru maszyn i urządzeń zainstalowanych w ścianie w zakresie wykluczenia możliwości powstania iskier mechanicznych zapalających metan.