Kontrakty zostały zawarte podczas czwartkowej wizyty premiera Iraku Mustafy al-Kazimi w Waszyngtonie. Wcześniej iracki minister spraw zagranicznych Fuad Hussein powiedział, że w czwartek może zostać podpisane memorandum między Chevronem, a władzami Iraku w sprawie projektu wydobycia surowców energetycznych w pobliżu irackiego miasta Nasiriyah. I rzeczywiście, jak informuje agencja RIA Nowosti, przedstawiciele Chevron i irackiego ministerstwa ropy podpisali ekskluzywne porozumienie dające Amerykanom wyłączność na poszukiwania, wyposażenie i wydobycie ropy naftowej w prowincji Dhi Qar.  Dla amerykańskiego gigant opłacalne też może okazać się zainwestowanie w jedno z największych złóż ropy na południu Iraku - Nasiriyah, którego zasoby ocenione zostały na 4,4 miliarda baryłek.

Ponadto amerykańska firma Honeywell i irackie ministerstwo ropy ustaliły zasady wydobycia gazu ze złoża al-Ratavi. Koncern General Electric podpisał trzy umowy z irackim ministerstwem energii na rozwój elektroenergetyki w Iraku. W tym na realizację dotychczasowego programu utrzymania generacji GE; dodatkowych instalacji parowo-gazowych w elektrowniach D-Qar i Samawa, a także na poprawę połączenia (elektryfikację) irackiego systemu elektroenergetycznego z systemami elektroenergetycznymi sąsiednich krajów. Stellar Energy zawarło umowę na wstępne zaprojektowanie (tzw. Front-End Engineering and Design) dotyczące wdrożenia technologii chłodzenia powietrza wlotowego do ponad 30 turbin w irackich elektrowniach. Ma to oprawić wydajność sektora energetycznego o 30 procent.

Wszystkie te umowy mają uniezależnić energetycznie Irak od sąsiedniego Iranu. Teheran jest obecnie głównym dostawcą gazu oraz prądu do Iraku.