Przykładem może być holendersko-amerykańska CEVA, która w 2011 roku otworzyła w Polsce biuro regionalne na siedem krajów: Austrię, Czechy, Polskę, Rumunię, Słowację, Szwajcarię i Węgry.
– Ten region jest bardzo obiecujący i będziemy w nim szybko rozwijać się – twierdzi prezes i dyrektor zarządzający CEVA Marvin Schlanger. Koncern mający ponad 7 mld dol. przychodów był bliski bankructwa i w połowie br. przeszedł rekapitalizację, zmniejszając dług o połowę do 1,6 mld dol. i w tej samej proporcji koszt jego obsługi do 170 mln dol. rocznie. Po raz pierwszy od kilku lat CEVA ma gotówkę na koncie i jej część zainwestowała w Polsce, tworząc krajową sieć dostaw dla farmacji. - Polska jest największym i najdynamiczniejszym rynkiem regionu – zdradza odpowiedzialny za 7 krajów Piotr Zborowski. Odmówił jednak podania wielkości przychodów w regionie i poszczególnych krajach.
Na farmację postawił także konkurencyjny FM Logistics. Ten francuski koncern o przychodach w 2012 roku przekraczających 800 mln euro ma w Europie Środkowej i Wschodniej już 23 magazyny, gdy we Francji 33. W sześciu krajach regionu firma osiąga ponad 200 mln euro przychodów.
– Widzimy wspólnie z naszymi klientami z branży spożywczej oraz kosmetycznej duży potencjał wzrostu w tym regionie – stwierdza zarządzający nim Carlos Velez. Firma zbudowała nawet 4 magazyny w Rosji, jednak i w jej przypadku Polska jest najważniejszym krajem regionu z przychodami 154 mln euro, który także w tym roku szybko rozwija się. Wzrost wynika z warunków makroekonomicznych a także z nowych projektów jak wzmiankowana sieć dystrybucji farmacji; sporo pracy doszło po przejęciu Reala przez Auchan. Firma FM Logistics powiększyła dwukrotnie magazyn w Olszowej do 50 tys. m kw, o 50 tys. m kw wzrosła powierzchnia magazynu Ikea w Jarostach. To centrum logistyczne obsługiwane jest przez FM Logistics. Velez liczy na podobny sukces firmy na wschód od Polski i wymienia m.in. Ukrainę jako kolejny obiecujący rynek.
Na Ukrainie obecna jest największa w Polsce firma logistyczna, Raben. W 2012 roku przychody koncernu zbliżyły się do miliarda euro, z czego blisko połowę Raben uzyskał w Polsce, 400 mln euro w Niemczech, a resztę w pozostałych ośmiu krajach. Pomimo niepewnej sytuacji makroekonomicznej, koncern inwestuje na potęgę, m.in. w ub.r Raben oddał do użytku kompleks celny w Kijowie oraz magazyn przeładunkowy na Węgrzech. W Polsce w tym roku Raben wzbogacił się o 4 nowe magazyny przeładunkowe, które obniżają koszt funkcjonowania sieci drobnicowej.