113 deputowanych głosowano - przy 68 głosach sprzeciwu - za rządową propozycją zastąpienia gripenami wysłużonej floty myśliwców F-5 Tiger Northropa.
Umowę musi zatwierdzić jeszcze 18 września izba wyższa parlamentu, a następnie ma być poddana referendum, które może odrzucić decyzję parlamentu, bo dwie trzecie obywateli jest przeciwne zakupowi
Szwajcaria wybrała szwedzkie samoloty jako tańsze wyjście wobec samolotów Typhoon Eurofightera, konsorcjum BAE Systems, Finmeccanica i EADS oraz od Rafale Dassault Aviation. Decyzja o wyborze okazała się jednak niepopularna w kraju, który nie był zaangażowany w konflikt wojenny od 200 lat, bo zakup samolotów wymaga cięć w innych dziedzinach, np. w oświacie.
Saab uznał pierwsze głosowanie za ważny etap procedury w Szwajcarii. - Jesteśmy bardzo zadowoleni, ale nadal trwa procedura polityczna w tym kraju - stwierdził szef Saaba na Europę i Bliski Wschód, Tomas Samuelsson podczas wystawy sprzętu wojskowego DSEI w Londynie. - Jesteśmy pewni, pracujemy z założeniem, że nam się uda - dodał.
Saab pracuje nadal nad dotrzymaniem obietnicy wykorzystania szwajcarskich dostawców większych komponentów samolotu, czym uatrakcyjnił swą ofertę. W sierpniu podał, że jego dostawcy podpisali dotąd ze 117 firmami szwajcarskimi 456 kontraktów o wartości 315 mln franków.