Copa-Cogeca – największa organizacja rolnicza w UE (zrzeszająca kilkanaście milionów rolników i niemal sto organizacji rolniczych, w tym związki i spółdzielnie producenckie) ostrzega, iż zaostrzenie unijnej polityki w zakresie poprawy jakości powietrza proponowane przez Komisje Europejską poważnie uderzy w sektor rolny WE.
Szczególnie dotkliwie odczują hodowcy zwierząt.
Copa-Cogeca alarmuje wręcz, iż propozycja KE dotycząca ograniczenia emisji amoniaku o 27 procent w najbliższych latach oznacza silny cios dla europejskiego sektora rolnego, bo ten już dzisiaj musi się zmagać z wysokimi kosztami środków produkcji.
Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca w oficjalnym komunikacie w tej sprawie stwierdza m.in.: „Co gorsza, dochody rolników w UE już spadły o 1,3 % w porównaniu z rokiem ubiegłym, a dodatkowo muszą oni stawiać czoła wielu wyzwaniom. (...) Środki prowadzące do redukcji emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń z rolnictwa mogą doprowadzić do spadku produkcji w UE, co zagrozi bezpieczeństwu żywnościowemu, a wiemy, że zapotrzebowanie na żywność na świecie ma wzrosnąć o 60 proc. do 2050 r.".
Zdaniem Copa-Cogeca Komisja Europejska powinna docenić dotychczasową redukcję i inwestycje jakie rolnicy już zrobili w tym zakresie, bo np. emisje amoniaku w Niemczech spadły o 20 proc. w okresie 1990-2011, w Danii o 30 proc., w Belgii o 44 proc., w Holandii o 67 proc., w Estonii o 58 proc., w Wielkiej Brytanii o 22 proc.