– Mamy nadwyżkę mocy produkcyjnych, popyt nie będzie na razie dynamicznie rósł, więc w warunkach presji cenowej pozostanie praca przy kosztach. Trzeba będzie poprawić ich strukturę – mówił Grzegorz Lato, dyrektor finansowy Polskiej Grupy Materiałów Budowlanych podczas wtorkowej prezentacji CE CFO Survey firmy Deloitte.
Lato był jednym z 60 polskich uczestników międzynarodowego badania, które Deloitte przeprowadziła pod koniec minionego roku wśród prawie 600 szefów finansów z 13 krajów Europy Środkowej.
Krzysztof Pniewski, partner w dziale konsultingu Deloitte podkreślał, że nawet na tle optymistycznych nastrojów całego regionu Polska wyróżnia się na plus. Polscy finansiści mają większy „apetyt" na ryzyko, częściej deklarują gotowość do zwiększania lewara finansowego, tym bardziej że czterech na dziesięciu uznaje kredyt bankowy za atrakcyjne źródło finansowania.
Jednak wzrost optymizmu nie poluzował podejścia szefów finansów do polityki kosztowej. Teraz – częściej nawet niż na początku minionego roku – wśród swych priorytetów wskazują restrukturyzację, m.in. centralizację funkcji wsparcia i szukanie synergii kosztowej w konsolidacji działów. Jak uważa Krzysztof Pniewski, firmy będą starały się ograniczać koszty, by dostosować się do presji cenowej. Już co trzeci z ankietowanych finansistów wskazuje ją wśród najważniejszych czynników ryzyka w tym roku.
I nic dziwnego, skoro wśród priorytetów szefowie finansów wskazują wzrost przychodów z obecnych i nowych rynków, choć nie przewidują znaczącego wzrostu popytu. Co prawda znacznie rzadziej obawiają się już jego spadku, ale i tak znalazł się on wśród największych czynników ryzyka, zaraz za problemami z płynnością i zatorami płatniczymi, które może nasilić walka o wzrost sprzedaży. —a.b.