Rośnie sprzedaż na globalnym rynku oprogramowania. Jak wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej Gartner, w 2013 r. jego wartość zwiększyła się o blisko 5 proc. Dostawcy software'u osiągnęli w tym okresie przychody na rekordowym poziomie 407 mld dol. Rok wcześniej sięgały one blisko 389 mld dol.
Kto na czele
Liderem rynku pod względem wartości przychodów jest Microsoft (66 mld dol.). Koncern zwiększył je o 6 proc. Na drugie miejsce w tym rankingu wskoczył Oracle, którego przychody były jednak dwa razy mniejsze niż Microsoftu. Jak wyliczył Gartner, do tego koncernu należy ponad 7 proc. światowego rynku. Pozycję na podium utrzymał IBM, którego przychody wyniosły niemal 30 mld dol.
Najmocniej skoczyła sprzedaż trzech firm. O jedną trzecią wynik poprawił Salesforce.com. To jednak stosunkowo mało liczący się gracz, którego przychody nie przekraczają 4 mld dol. Swoją pozycję poprawiły też takie koncerny, jak SAP i VMware, które odnotowały odpowiednio 9,5 i 14 proc. wzrostu. Zdaniem ekspertów tak świetne rezultaty firm produkujących oprogramowanie to efekt rosnącego popytu na rynkach rozwijających się.
Według Chada Eschingera, wiceprezesa Gartner Inc., prognozy dla rynku są jeszcze bardziej optymistyczne. – To efekt trendów związanych z rozwojem Big Data, inwestycji przedsiębiorstw w rozbudowę bazy danych oraz popularności rozwiązań w chmurze – dodaje Eschinger.
Jak podkreśla Joanne Correia, wiceprezes ds. badań w firmie Gartner, rynek oprogramowania zmienia kształt. – To widać w ostatnich pięciu latach. Dostawcy software'u w coraz większym stopniu rozwijają aplikacje i infrastrukturę wspierającą chmurę i rozwój tzw. internetu rzeczy. Dowodem na to, że po raz pierwszy do rankingu dziesięciu największych producentów oprogramowania wskoczył Salesforce.com, specjalizujący się przede wszystkim w rozwiązaniach chmurowych.