Podczas prac badawczych w pewnym laboratorium firmy IBM jeden z chemików zapomniał o jednym z etapów przeprowadzanego doświadczenia. Miały być trzy składniki, dodano tylko dwa. Zamiast spodziewanego rezultatu w laboratoryjnej zlewce oczom pani naukowiec, Jeannette M. Garcii, ukazał się nowy twór. Biały, twardy plastik, który zamarzł sam z siebie. Działo się to w San Jose w Kalifornii.
Nowa substancja
Chwilę powiało chłodem – nowy materiał nie dawał się pociąć na kawałki. Opuścił naczynie dopiero po potraktowaniu go młotkiem. Tak doszło do powstania nowej rodziny tworzyw, niezwykle wytrzymałych i jednocześnie lekkich. Okazało się, że są w stanie się samonaprawiać i do tego można je łatwo utylizować. Według wstępnych ocen naukowców mogą posłużyć do stworzenia nowego typu opakowań, w szczególności do urządzeń elektronicznych.
Ultra wytrzymałe polimery dołączają do sporego zestawu tworzyw sztucznych, które obecnie służą praktycnie do wszystkiego. Nie ma rzeczy, do której nie można by ich zastosować, a jak nie da się ich w coś wbudować, to na pewno da się wykorzystać takie materiały jako opakowanie. Naukowcy mówią o naszych czasach jako o erze polimerów.
Masa zastosowań
Nowy wynalazek nie ma jeszcze nazwy, ale wstępnie specjaliści mówią o nim Titan albo Hydro. Na razie za wcześnie jest mówić o wykorzystaniu materiału do celów komercyjnych, ale trwają prace nad wyciśnięciem z tej nowinki technologicznej jak najwięcej dla producentów i konsumentów. Titan/Hydro dołącza do grupy materiałów termoutwardzalnych, produkowanych w wyniku podgrzewania. Siła tych tworzyw polega na ich trójwymiarowej konstrukcji, bardzo odpornej na działanie zewnętrznych sił. Są średnio pół raza bardziej wytrzymałe od węglowych nanorurek i sprawdzają się lepiej od innych polimerów w wysokich temperaturach.
Jeżeli do odkrycia dochodzi w laboratorium komputerowego giganta, jakim jest firma IBM, możemy być pewni, że nowy materiał zostanie wykorzystany w komputerach przyszłości. Nawet niedalekiej przyszłości, mimo iż naukowcy snują plany stworzenia maszyny z materiału giętkiego i lejącego się, zupełnie nie kojarzącego się z dotychczasową, twardą obudową PCtów czy urządzeń mobilnych. Analitycy od pewnego czasu wieszczą początek ery elektroniki zginalnej, bendable tech, którą będzie można zginać, wykręcać i rozciągać zgodnie z naszymi upodobaniami.