Chorobę afrykański pomór świń (ASF) po raz pierwszy na terytorium Federacji Rosyjskiej zanotowano w 2007 roku. Wirusa jednak nie udało się zlikwidować, a wręcz przeciwnie - szybko się rozprzestrzenia, obejmując coraz to nowe regiony tego kraju.
W 2008 roku wirus ASF był obecny na terenie 6 obszarów administracyjnych Federacji Rosyjskiej, wchodzących w skład Południowego i Północnokaukaskiego Okręgu Federalnego. W latach 2009-2010 ogniska choroby pojawiły się w 10 obszarach wchodzących w skład tych okręgów, a także w Obwodzie Leningradzkim i Sankt Petersburgu.
W kolejnych latach ogniska choroby zanotowano w centralnej i zachodniej Rosji. W latach 2012-2013 ASF był zarejestrowany na terytorium trzech regionów Północno-Zachodniego Okręgu Federalnego i w ośmiu regionach Centralnego Okręgu Federalnego. W styczniu br. wykryto cztery ogniska ASF na terenie obwodu wołgogradzkiego, kałuskiego, tulskiego, briańskiego, przy czym wirusa ASF w obwodzie briańskim wykryto po raz pierwszy.
Według Rossielchoznadzoru wirus ASF rozprzestrzenia się w Rosji z szybkością ok. kilometra w ciągu doby i obejmuje coraz to nowe rejony. Ogniska pojawiają się w rejonach, gdzie znajdują się hodowle świń.
W piątek rosyjskie służby weterynaryjne poinformowały o wybuchu epidemii afrykańskiego pomoru świń na fermie "Nikołajewski" w obwodzie woroneskim. Znajduje się tam 50 tys. sztuk trzody chlewnej. Na terytorium kombinatu "Nikołajewski" znajduje się też ubojnia i wytwórnia kiełbas - podał portal agronews.ru. Woroneż położony jest 500 km na południe od Moskwy.