Co tydzień miasta na całym świecie powiększają się o milion mieszkańców. Szacuje się, że w 2050 r. w aglomeracjach będzie mieszkało 6 mld ludzi, choć zajmują one tylko 2 proc. powierzchni Ziemi. Zdaniem Anny Dąbrowskiej z Fundacji Centrum Analiz Transportowych i Infrastrukturalnych (CATI), zanieczyszczenie środowiska, przemiany demograficzne i rosnąca cyfryzacja życia to wyzwania, na które będą musiały zareagować także polskie miasta. Odpowiedzią jest realizacja koncepcji Smart City.

Jan Maciej Czajkowski, wiceprezes Związku Miast Polskich, wylicza, jakimi zasadami powinny kierować się aglomeracje, które chcą funkcjonować w inteligentny sposób (smart). – Przede wszystkim powinny posiadać sprawną infrastrukturę komunikacyjną, w tym telekomunikacyjną, pełniącą rolę układu krwionośnego niezbędnego dla zdrowia i życia miast – mówi Czajkowski.

To, jak ważne zadanie rozwiązania teleinformatyczne odegrają w procesie ewolucji miast, prezentuje właśnie raport „Inteligentny Rozwój Miasta". Według autorów stanowi on kompendium wiedzy dla władz samorządowych, zarówno dla tych prezydentów i burmistrzów, którzy już podjęli pierwsze decyzje dotyczące wdrożeń oraz tych, którzy dopiero są na początku tej drogi i zastanawiają się, na co warto spożytkować fundusze unijne. – Tworząc raport postawiliśmy przed sobą trzy pytania: dlaczego, w jakie rozwiązania i jak inwestować w Smart City. Zależało nam na potraktowaniu tematu w sposób, jak najbardziej wyczerpujący, pokazując różne podejścia i pomysły na wdrożenie IT w przestrzeniach miejskich – wyjaśnia Mariusz Gaca, wiceprezes Orange Polska.