Aktualizacja: 02.04.2025 01:43 Publikacja: 14.11.2024 04:42
Skrócenie minimalnej odległości lokowania wiatraków od zabudowań da szansę na budowę do 2030 r. ponad 10 GW mocy z wiatru na lądzie.
Foto: AdobeStock
Na początku października na stronach rządowych pojawił się projekt nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej. Najważniejszą zmianą jest zniesienie zasady 10H, a więc wydania zgody na stawianie wiatraków, pod warunkiem że będą one lokowane w odległości minimum dziesięciokrotności wysokości wiatraka od najbliższych zabudowań. Już w ub.r. ta zasada została zastąpiona pod pewnymi warunkami możliwością skrócenia odległości do co najmniej 700 m. Zapis związany z 10H w ustawie jednak pozostał. Na mocy obecnego projektu dystans ma zostać ustalony na minimum 500 m i to także dla obszarów cennych środowiskowo, jak Natura 2000. Projekt miałby także pozwolić na skrócenie okresu budowy lądowych farm wiatrowych z pięciu–siedmiu do trzech, czterech lat.
Prezydent USA Donald Trump idzie na wojnę z „konikami” wykorzystującymi boty do masowej odsprzedaży biletów na k...
Szybciej, prościej, bardziej dynamicznie – tego dziś oczekują klienci od branży leasingowej. Chodzi o błyskawiczne decyzje, minimalne formalności i pełną integrację usług finansowych.
W obliczu wyzwań, które stawia przed nami współczesny świat, mamy pełną świadomość, że działania na rzecz zrówno...
Unia Europejska rozpoczęła przygotowywanie 17. pakietu sankcji przeciwko Rosji. Wspólnota odrzuciła żądanie Rosj...
Polska przedłuża negocjacje z Amerykanami w sprawie elektrowni jądrowej, Marine Le Pen skazana za sprzeniewierze...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Osoby, które pracowały nad P8, opowiadają o problemach z tym projektem. Pada dużo gorzkich słów. – Wyciągnęliśmy...
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas