Turcja rezygnuje z rosyjskiej stali. Koncerny oligarchów tracą ważny rynek

Koncerny metalurgiczne Rosji, które już borykają się z gwałtownym spadkiem eksportu w wyniku sankcji, otrzymały nowy cios. Turcja - jeden z głównych klientów hut oligarchów - wprowadza cła na rosyjskie wyroby stalowe.

Publikacja: 14.10.2024 12:28

Turcja rezygnuje z rosyjskiej stali. Koncerny oligarchów tracą ważny rynek

Foto: AdobeStock

Od dziś dostawy rosyjskiej stali i wyrobów stalowych będą objęte dodatkowym podatkiem w wysokości od 6 do 9 proc. w zależności od producenta, podaje agencja Reuters, powołując się na decyzję rządu Turcji opublikowaną w Dzienniku Urzędowym.

Nie tylko cła na stal z Rosji

Cła zostały wprowadzane na okres 5 lat i są związane z „nieuczciwą konkurencją” oraz dumpingiem ze strony zagranicznych dostawców. Szkodzi to lokalnej produkcji stali – wyjaśnia turecki rząd. Turcja obłożyła cłami nie tylko stal z Rosji, ale równie z Indii i Japonii. W przypadku chińskiej stali ustalono je na zaporowym poziomie – do 43 proc. Jednak w odróżnieniu od Rosji, pozostałe kraje są w stanie swobodnie sprzedawać swoje wyroby stalowe na innych rynkach.

- Rosyjscy hutnicy już mają problemy ze sprzedażą za granicę: w okresie styczeń-sierpień eksport wyrobów żelaznych przez rosyjskie porty morskie zmniejszył się w ujęciu rocznym o 15 proc., do 12,5 mln ton. Eksport koleją spadł też o 15 proc., do 19,5 mln ton – mówi Aleksiej Kałaczew, analityk firmy Finam.

Czytaj więcej

Zagranica nie chce metali i węgla od rosyjskich oligarchów objętych sankcjami

Największe straty poniosła grupa TMK, największy w Rosji producent rur stalowych należący do objętych sankcjami oligarchów – Andrieja Mielniczenki i Siergieja Popowa. Eksport Pierwouralskiego Nowego Zakładu Rur – jednego z największych tego typu w Europie – spadł w pierwszym półroczu o 21 proc. Czelabińskich Zakładów Walcowania Rur (ChTPZ) i Wołżskiego Zakład Rur VTZ (należą do grupy TMK_ – o ponad połowę (odpowiednio o 57 proc. i 58 proc.).

Najwięcej stracą huty oligarchów objętych sankcjami

Siewierstal, należący do objętego sankcjami miliardera Aleksieja Mordaszowa, odnotował załamanie eksportu o 24 proc. w ujęciu rocznym. Grupa węglowo-hutnicza Meczel oligarchy Zozina sprzedała za granicą 23 proc. mniej, a koncern Evraz Romana Abramowicza (objęty sankcjami) i jego parterów – nawet 20 proc. 

- Coraz niższy eksport zmusza największe holdingi hutnicze do zmniejszania produkcji – zauważa Kałaczew. Według analityków Korporacji Chermet, we wrześniu produkcja stali w Rosji spadła o 13,5 proc. w ujęciu rocznym, a spadek produkcji odnotowano dziewiąty miesiąc z rzędu. Produkcja wyrobów walcowanych była w ujęciu rocznym niższa o 18 proc., żeliwa o 8,5 proc., rur o 2 proc.. I to wszystko w czasie kiedy trwa rozpętana przez Putina wojna, a rosyjska zbrojeniówka składa w hutach i stalowniach gigantyczne zamówienia.

Oprócz problemów z eksportem na metalurgów wywiera presję słaby popyt w branży budowlanej w Rosji, która z kolei znajduje się pod presją ze względu na wysokie stopy procentowe, wyjaśnia Wasilij Daniłow, wiodący analityk Veles Capital. Prognozuje on, że do końca 2024 roku wielkość produkcji stali w Rosji spadnie o 3–5 proc. w stosunku do poziomu z 2023 roku i wyniesie 72–74 mln ton.

Biznes
Uczelnie chronią zagranicznych studentów. „Zatrudnijcie adwokata, nie opuszczajcie USA”
Biznes
Chiny zbliżają się do UE. Rekord na GPW. Ukrainie grozi niewypłacalność
Biznes
Unia Europejska nie wycofuje się z ESG
Biznes
Trwa konkurs dziennikarski „Voice Impact Award”
Biznes
Davos w cieniu skandalu. Założyciel forum oskarżany o nadużycia finansowe i etyczne