Co czternasty respondent uważa, że dłużnicy są mocno zawstydzeni, gdy przekazują one należności do odzyskania firmie windykacyjnej, a kolejnych 16 proc. uważa, że nie jest to dla biznesu komfortowa sytuacja. Zaś co dziewiąty przedsiębiorca przyznał, że dłużnicy nie wstydzą się takiej sytuacji. Tak jak dla 16 proc. firm małych przekazanie ich wierzytelności do windykacji jest kłopotliwe, tak o 2 pkt. proc. więcej nie widzi w tym problemu. Podobna różnica – 3 pkt proc. dotyczy firm średnich. Poczucie zawstydzenia najczęściej towarzyszy w branży budowlanej (23 proc. odpowiedzi), choć także w niej więcej osób (30 proc.) uważa, że dłużnicy nie zwracają na nią uwagi. Tak wynika z badania „Przedsiębiorcy wobec swoich dłużników” Kaczmarski Inkasso, które przeprowadzono w lipcu. O opinię zapytano 400 przedsiębiorców z sektora MŚP, wystawiających faktury z odroczonym terminem płatności.
Polscy dłużnicy. Na ile opóźnione płatności przeszkadzają biznesowi?
O zatory płatnicze jako jedną z barier prowadzenia działalności pyta co miesiąc Polski Instytut Ekonomiczny. W sierpniu na zatory płatnicze wskazało 45 proc. ankietowanych firm przez PIE (rok wcześniej 39 proc.). Opóźnione płatności są ważna barierą dla 63 proc. firm TSL i 45 proc. budowlanych. Analitycy PIE zwrócili niedawno uwagę na to, że w firmach produkcyjnych i budowlanych w pierwszej połowie 2024 r. wzrosła liczba przedsiębiorstw skarżących się na zatory płatnicze. Problem z zatorami płatniczymi towarzyszy ponad 50 proc. firm TSL od początku roku. Rzadziej narzekają na nie przedsiębiorstwa usługowe i handlowe.
Czytaj więcej
Urząd Regulacji Energetyki wyjaśnia dla kogo są taryfy dynamiczne i jak z nich skorzystać. To oferta dla osób, które mogą przesuwać swój największy pobór energii na porę dnia, kiedy będzie ona najtańsza, na przykład na godziny przedpołudniowe.
Badanie „Przedsiębiorcy wobec swoich dłużników” pokazuje, jak dłużnicy oraz wierzyciele podchodzą do zaległych płatności i windykacji. Użyto w nim określenia „wstyd”. Jego skala jest różna w zależności od wielkości firmy oraz jej doświadczenia na rynku.
Im firma działa dłużej na rynku, tym częściej oddaje długi do windykacji
Im firmy są dłużej na rynku, tym bardziej jest to dla nich dyskomfortowa sytuacja, gdy ich wierzytelności są przekazywane do firm windykacyjnych. Dodatkowo prawie połowa (46 proc.) tych, które działają ponad dekadę nie krępuje się upominać o swoje pieniądze. W przypadku firm młodszych takie działania jako normalną praktykę biznesową traktuje po 19 proc.