Polacy ruszają na wakacje. Ile chcą wydać? Dokąd pojadą?

Większość z nas planuje wakacyjny wyjazd, najczęściej do krajowych kurortów. Ale około 14 proc. zostanie w domu, zwykle z przyczyn finansowych – wynika z badań ZBP „Wakacyjny Portfel Polaków 2024 – czy stać nas na relaks?”

Aktualizacja: 24.06.2024 07:10 Publikacja: 21.06.2024 13:44

Większość z nas planuje wakacyjny wyjazd, najczęściej do krajowych kurortów

Większość z nas planuje wakacyjny wyjazd, najczęściej do krajowych kurortów

Foto: Adobe Stock

Gdzie Polacy zamierzają spędzić tegoroczny urlop? – takie m.in. pytanie zadał Związek Banków Polskich swoim badaniu w związku z rozpoczynającymi się wakacjami. Podobnie jak w poprzednich latach, większość stawia na wypoczynek w kraju (56 proc.), ale mniej więcej co czwarty ankietowy planuje podróż zagraniczną (24 proc.).

Ile zamierzamy wydać na wakacje

- Polacy doskonale zdają sobie sprawę z wyższych cen i uwzględnili to w swoich wakacyjnych planach komentuje dr Przemysław Barbrich, dyrektor Zespołu Komunikacji i PR, Związek Banków Polskich. - Zdecydowana większość badanych deklaruje, że przeznaczy na wypoczynek więcej niż w ubiegłym roku – zaznacza.

Czytaj więcej

Dwutygodniowe rodzinne urlopy w kraju przeszły do historii. Nowe plany wakacyjne Polaków

Z badań ZBP wynika więc, że średnio zamierzamy wydać na tegoroczne wakacje o 7 proc. więcej, czyli 1734 zł na osobę, a średni budżet rodzinny to 4334 zł. Przy czym im większa rodzinna, tym oczywiście planowane wydatki muszą być większe. Przy założeniu, że wakacje rzeczywiście kosztują 1,7 zł na osobę, to czteroosobowa rodzina musiałaby zabezpieczyć na ten cel już nawet 6,9 tys. zł.

- Należy jednak pamiętać, że kwoty w naszym badaniu są orientacyjne i stanowią uśrednioną wartość opartą na deklaracjach ankietowanych – zaznacza Barbrich.

Rosną ceny w hotelach

Czy wakacyjne plany pokrywają się z rzeczywistością? Według analiz Związku Banków Polskich w większości miejsc w kraju ceny poszły w górę. Dotyczy to zarówno apartamentów, hoteli, jak i pól namiotowych czy kempingów (wyjątkiem jest jedynie agroturystyka). Podobnie wzrosły ceny transportu i parków rozrywki. Pocieszające jest jedynie to, że wzrosty te nie są aż tak wysokie, jak w poprzednich latach.

A co z wakacjami za granicą? W niektórych miejscach możemy liczyć na niższe ceny niż rok temu. Przykładem są Egipt i Tunezja. Jednak za podróże do najpopularniejszych destynacji, takich jak Turcja czy Grecja, zapłacimy więcej niż przed rokiem – wynika z analizy ZBP.

Nie wszystkich stać na urlop

Jednocześnie z „Wakacyjnego Portfela Polaków 2024” wynika, że ok. 6 proc. badanych wciąż nie ma sprecyzowanych planów urlopowych, a 14 proc. zamierza spędzić go w domu. Dlaczego? Najczęstszym podawanym powodem jest brak pieniędzy - 39 proc. osób ocenie, że ich sytuacja finansowej pogorszyła się i nie stać ich na wyjazd, a 22 proc. przyznaje, że tegoroczne ceny wycieczek są dla nich zbyt wysokie.

Czytaj więcej

Polacy coraz chętniej dzielą wakacje na odcinki. Dokąd wyjadą i ile zapłacą?

Ale ponad 1/3 tych, którzy nie zamierzają nigdzie wyjeżdżać, po prostu nie ma takiego zwyczaju, a pewien odsetek (6 proc.) poluje na atrakcyjną okazję.

Wakacje na kredyt?

Warto w tym miejscu dodać, że nie dla wszystkich wakacje oznaczają jedynie relaks. Na pytanie, jakie dodatkowe wydatki planują Polacy do końca sierpnia 2024., większość oczywiście wskazuje na wyjazdy i wakacyjną aktywności (44 proc.). Ale aż 26 proc. planuje remont mieszkania albo zabiegi zdrowotne (20 proc.) albo zakupy sprzętu RTV czy AGD (18 proc.).

Ciekawe, że skłonność Polaków do finansowania swoich wakacyjnych planów z kredytu czy pożyczki wydaje się relatywnie nieduża. Nawet 82 proc. badanych nie planuje zadłużyć na ten cel. Z drugiej strony, 13 proc. pytanych jest zdecydowana lub raczej zdecydowania zaciągnąć jednak jakąś pożyczkę.

Raport opracowano na podstawie badania opinii publicznej przeprowadzonego przez agencję badawczą Minds&Roses na koniec maja 2024 roku za pomocą wywiadów internetowych na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków (18+) liczącej 1000 osób. 

Gdzie Polacy zamierzają spędzić tegoroczny urlop? – takie m.in. pytanie zadał Związek Banków Polskich swoim badaniu w związku z rozpoczynającymi się wakacjami. Podobnie jak w poprzednich latach, większość stawia na wypoczynek w kraju (56 proc.), ale mniej więcej co czwarty ankietowy planuje podróż zagraniczną (24 proc.).

Ile zamierzamy wydać na wakacje

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Światłowodowe zyski Orange Polska dzielą analityków. Co planuje telekom?
Biznes
Subskrypcje i cyfryzacja wśród głównych trendów. Które firmy na tym zyskają?
Biznes
System kaucyjny oburza branżę odpadów. Ale inne zainteresowane firmy się cieszą
Biznes
Abonenci Orange płacą więcej, ale to nie wystarczyło. Jest decyzja zarządu
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Biznes
Dlaczego Wiz odrzucił ofertę Alphabetu wartą 23 mld dolarów?