Koniec z upartyjnieniem spółek? Rząd sięga po pomoc headhunterów

W Ministerstwie Aktywów Państwowych (MAP) trwają prace nad projektem regulacji, które doprowadzą do odpolitycznienia spółek Skarbu Państwa. Na razie projekt jest na etapie dyskusji wewnątrz kierownictwa resortu.

Publikacja: 07.02.2024 09:25

Spotkanie Jacka Bartmińskiego, wiceministra aktywów państwowych, z Robertem Czyżem - przedstawiciele

Spotkanie Jacka Bartmińskiego, wiceministra aktywów państwowych, z Robertem Czyżem - przedstawicielem pracowników w Radzie Nadzorczej Poczty Polskiej S.A.

Foto: Ministerstwo Aktywów Państwowych

– Przedstawiłem pakiet odpolitycznienia spółek, przystępujemy do realizacji obietnic przedwyborczych. Wymaga to zmian na poziomie ustawowym – mówił dziś rano w TOK FM Jacek Bartmiński, wiceminister aktywów państwowych.

Nabór przez headhunterów

Jak zaznaczył, proces odpolityczniania już faktycznie dokonuje się, m.in. poprzez zmiany personalne w Orlenie czy Enei. Ale druga sprawa to trwałe odpolitycznienie, za pomocą ustawy, rozporządzeń i dobrych praktyk. Wiceszef resortu wskazał, że chodzi o zablokowanie nominacji politycznych.

Czytaj więcej

Orlen ma tymczasowego prezesa. Zapowiada konkurs na członków zarządu

– W tej chwili członków rad nadzorczych nominują wiceministrowie i minister MAP. Nie wydaje się to właściwe. Nabór może być prowadzony przez niezależnych headhunterów (z ang. łowców głów). Spotkałem się z szefami takich największych agencji w Polsce. Mówią, że pierwszy raz pyta ktoś ich od ośmiu lat o pomoc – wyjaśniał Bartmiński na antenie.

Zaznacza jednak, że docelowy model w tym zakresie jest wypracowywany. – Chodzi o to, by spółki już na zawsze nie były zawłaszczane, kolonizowane przez partie polityczne. Ale nie bądźmy naiwni – nie będzie tak, że odetniemy wpływ państwa na kluczowe sektory państwa – podkreśla.

Przesłuchania w Poczcie Polskiej

Jak przykład podał Pocztę Polską (PP). – Tu zmiany nastąpią w najbliższym czasie. Część kandydatów będzie przesłuchiwana w tym i kolejnym tygodniu – podał Bartmiński.

Czytaj więcej

Zmiany na Poczcie Polskiej w ciągu kilku dni. Rewolucja personalna w molochu

Jak informowała „Rzeczpospolita” w piątek lub w przyszłym tygodniu ma dojść do Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy spółki. To będzie początek fali zmian kadrowych w PP, która znajduje się w fatalnej sytuacji finansowej. Blisko 790 mln zł straty za 2023 r. i problem z bieżącą działalnością sprawiają, że moloch, w którym potężną władzę zyskały związki zawodowe, nie jest najatrakcyjniejszym kąskiem do zarządzania.

Ale mimo tego na giełdzie nazwisk pojawia się coraz więcej kandydatów do przejęcia steru nad tym tonącym okrętem. W grze mają być m.in. Sebastian Mikosz, były prezes LOT, Marcin Ledworowski, senior advisor w Accenture, a wcześniej m.in. były członek zarządu Banku Pocztowego, czy związani już wcześniej z Pocztą jej były prezes Przemysław Sypniewski i Sławomir Żurawski, który odpowiadał za sektor KEP (kurier, ekspres, paczka).

– Przedstawiłem pakiet odpolitycznienia spółek, przystępujemy do realizacji obietnic przedwyborczych. Wymaga to zmian na poziomie ustawowym – mówił dziś rano w TOK FM Jacek Bartmiński, wiceminister aktywów państwowych.

Nabór przez headhunterów

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes
Borys Budka odpiera zarzuty dotyczące konkursów na prezesów spółek
Biznes
Taśmy Daniela Obajtka. Prezes Orlenu: Jacek Sasin chce mnie wykończyć
Biznes
Wojna postawiła polską zbrojeniówkę na baczność. Oddaliśmy sprzęt za 3,5 mld euro
Biznes
Pełna mobilizacja w polskiej fabryce broni. Wojna zmieniła ją nie do poznania
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Biznes
Kolejny kłopot Weight Watchers. Oprah Winfrey pozbywa się udziałów
Materiał partnera
Elektryzujące wsparcie dla firm